Artykuł sponsorowany

Kominiarz - jak często przegląd?

Kominiarz - jak często przegląd?

Przegląd kominiarski jest kluczowy w dbaniu o prawidłowy stan przewodów kominiarskich, a tym samym w dbaniu o nasze bezpieczeństwo. Przegląd musi być wykonywany przez kominiarza, który ma do tego uprawnienia i stosuje się do odgórnie określonych procedur. Ale jak często trzeba dokonywać przeglądu? Poznaj odpowiedź na to pytanie i zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny!

Przegląd kominiarski  - co mówią przepisy?

Przepisy prawa budowlanego w prosty sposób określają, jak często przeprowadzany powinien być przegląd kominiarski. Ustawa o prawie budowlanych z 1994 roku określa, że przeglądy kominiarskie powinny odbywać się z częstotliwością odpowiadającą kategorii budynku. Ustawa dzieli budynki na dwie kategorie - zabudowy do 2000 metrów kwadratowych i zabudowy powyżej 2000 metrów kwadratowych. Kominiarz w tym pierwszym przypadku powinien dokonywać przeglądu raz w doku, a w przypadku dużych budynków dwa razy w roku. Ustawa mówi o konieczności wykonania pierwszego przeglądu w roku do 31 maja danego roku, a drugiego do 31 listopada danego roku.

Jak wygląda przegląd kominiarski? Kominiarz wchodzi na dach i sprawdza stan przewodów, przy okazji czyszcząc je i sprawdzając ich drożność. Sprawdza on także szczelność przewodów wentylacyjnych. Sam przegląd nie trwa zbyt długo, ale jest konieczny i lepiej go regularnie wykonywać dla własnego bezpieczeństwa.

Sam przegląd nie jest jednak wszystkim, konieczne jest bowiem także regularne czyszczenie przewodów spalinowych, dymowych oraz wentylacyjnych.

Jak często czyścić komin?

Regularne czyszczenie kominów jest ważne dla bezpieczeństwa domowników. Jak mówi nam ekspert z Kominiarze S.C., ryzyko nieczyszczenia kominów do zaczadzenia oraz pożary. W kominach zbierają się bowiem resztki popiołu, smoły i inne zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania. Sadza może ulec podpaleniu, jeśli nie będzie regularnie usuwana. Dlatego ważne jest to, aby komin utrzymać w czystości.

Jak często czyścić komin?

  • Przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym (pelet, węgiel, drewno) - co 3 miesiące.
  • Przewody od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowych (olej, gaz) - co 6 miesięcy.

Dodatkowo przewody wentylacyjne należy czyścić raz w roku. Czyszczenie można wykonać samemu, ale lepiej do tego celu wezwać kominiarza, który zajmie się tematem profesjonalnie i przy okazji sprawdzi stan przewodów. Osoba świadcząca usługi kominiarskie doskonale zna się na swojej pracy, więc można mieć pewność, że wykona czyszczenie starannie i należycie oraz zwróci uwagę na ewentualnie rzeczy, które należy zmienić lub wymienić.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Rolna 40
tel. 607 300 076
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz