Artykuł sponsorowany

Kominek z płaszczem wodnym jako główne źródło ciepła

Kominek z płaszczem wodnym jako główne źródło ciepła

Kominek tworzy w domu niepowtarzalny klimat. Jest nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale także źródłem ciepła. Może służyć do ogrzewania powietrza w jednym pomieszczeniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na  instalację kominka z płaszczem wodnym, nagrzejemy nim nawet cały dom. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, bo pozwala obniżyć nawet dwukrotnie domowe rachunki.

Budowa kominka z płaszczem wodnym

W budowie kominka z płaszczem wodnym możemy wyróżnić kilka podstawowych elementów:

  • wężownica grzewcza – służy do podgrzewania wody, jak i do ochrony przed przegrzaniem
  • rury płomieniowe – zwiększają powierzchnię wymiany ciepła woda-płomień
  • deflektor – jego celem jest wydłużenie drogi spalin, co powoduje bardziej efektywną akumulację ciepła przez kominek, montuje się go nad paleniskiem
  • kurtka wodna – w kominkach z wymiennym płaszczem wodnym rdzeń wkładu jest dwuścienny, pustkę między ścianami wypełnia woda, jest to nośnik przekazywania ciepła do systemu grzewczego
  • przeszklenia – posiadają różne ramy, kształty i wymiary, odporne na wysoką temperaturę

Na co zwrócić uwagę przy instalacji kominka z płaszczem wodnym?

Instalacja kominka może przebiegać na dwa sposoby: w układzie otwartym (wystarczy pompa wodna i pojemnik zbiorczy) lub zamkniętym, który wymaga wyposażenia we wkład z wężownicą. To element niezbędny, bo umożliwia schładzanie wody w palenisku. Montaż kominka z płaszczem wodnym musi być przeprowadzony przez profesjonalistę, takiego jak zakład usługowy Termako Jacek Kośka. Firma specjalizuje się między innymi: w przebudowie instalacji cieplnych, montażu kotłowni, naprawie węzłów cieplnych, instalacji pompy ciepła. Prowadzi też profesjonalny serwis ciepłowniczy.

Dobierając odpowiedni kominek, należy zwrócić uwagę na jego moc. Przyjęło się, że ta prawidłowa powinna być większa o ok. 10-20 procent w odniesieniu do całkowitego zapotrzebowania na ciepło całego budynku. Natomiast sprawność cieplna paleniska musi mieć jak najwyższą wartość.

Jakie są inne rodzaje kominków?

Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularny był kominek otwarty zrobiony z cegły. Jednak nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie grzewcze, ponieważ większość ciepła ucieka do komina, a zużycie drewna jest bardzo wysokie. Poza tym wokół paleniska należy wyodrębnić przestrzeń, na lecące iskry, które mogą powodować dziury w podłodze. W sklepach można też dostać kominki wolnostojące, zbudowane głównie ze stali, żeliwa oraz szkła hartowanego. Bardzo dobrze znoszą wysokie temperatury.

Wybór odpowiedniego paleniska jest sprawą indywidualną. Przede wszystkim jednak powinno być one funkcjonalne i bezpieczne, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni montaż kominka. Jeżeli szukasz firmy, która w sposób fachowy wykona instalację grzewczą postaw na wyżej wspomniane przedsiębiorstwo usługowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz