Artykuł sponsorowany

Kominek z płaszczem wodnym – hit ostatnich lat

Kominek z płaszczem wodnym – hit ostatnich lat

Kominek jest dla wielu Polaków synonimem luksusu, relaksu, komfortu i przytulności. Nic więc dziwnego, że pojawia się on w projektach wielu nowoczesnych domów budowanych na terenie naszego kraju. Rosnącą na znaczeniu ciekawostką są kominki z płaszczem wodnym stanowiące idealną alternatywę dla typowych kotłów podgrzewających wodę. Musimy jednak wiedzieć, jak właściwie się nim posługiwać.

Kominek z płaszczem wodnym – dla kogo?

Kominek z płaszczem wodnym podgrzewa wodę płynącą w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki niemu nie musimy zawsze stosować kotła (ani innych metod na podgrzewanie wody) – wszystko to zrobi za nas kominek, którego i tak chętniej będziemy używali ze względu na jego walory estetyczne oraz specyficzną atmosferę pomieszczeń z huczącym ogniem kominka w tle.

Rozwiązanie to wydaje się idealnie łącząc przyjemnie z pożytecznym. Ważne jednak, by zostało wykonane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów. Źle wykonana instalacja zawierająca kominek z płaszczem wodnym może być bardzo niebezpieczna. Jedną z firm wykonujących tego typu instalacje jest przedsiębiorstwo Eco‐Instal.

Musimy oczywiście pamiętać, że mimo wszystko kominek nie zastąpi nam kotła – i nie jest tak traktowany w myśl obowiązujących przepisów. Budynki powinny zostać wyposażone w urządzenia grzewcze niebędące piecami, kominkami lub trzonami kuchennymi. Nawet jeśli planujemy ogrzewać mieszkanie wyłącznie ciepłem kominka z płaszczem wodnym, tak czy inaczej będziemy musieli wyposażyć się w kocioł.

Kominek z płaszczem wodnym może być dobrą alternatywą zwłaszcza wtedy, gdy dom ogrzewany jest na drogie paliwo – drewno jest dość tanie, więc użycie go do zwiększenia komfortu cieplnego w budynku będzie korzystniejsze dla naszego portfela.

Elementy instalacji centralnego ogrzewania z kominkowym płaszczem wodnym

W instalacjach centralnego ogrzewania wyposażonych w kocioł i płaszcz wodny stosowane są specjalne zawory trójdrogowe – automatycznie przełączają one zasilanie. Gdy tylko podgrzeje się woda w płaszczu kominka, zawór zareaguje poprzez zamknięcie dopływu wody z kotła oraz otwarcie dopływu wody z kominka. Jeśli kocioł jest zautomatyzowany, nie będziemy musieli robić nic więcej.

Prócz zaworu trójdrogowego elementem często spotykanym w instalacjach tego rodzaju jest układ zabezpieczający przed przegrzaniem. Jako że nowoczesne instalacje grzewcze pracują w systemie zamkniętym, nie możemy doprowadzić wody w rurach do wrzenia – może to bowiem poskutkować jej uszkodzeniem. Dlatego też stosuje się wężownice schładzające – gdy tylko temperatura w płaszczu wodnym kominka osiąga 95‐97 stopni, przez wężownicę pompowana jest zimna woda, która szybko zmniejszy ciepłotę kominka. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz