Artykuł sponsorowany

Kominek w domu – połączenie piękna i funkcjonalności

Kominek w domu – połączenie piękna i funkcjonalności

Kominek we własnym domu lub mieszkaniu to marzenie wielu osób. Najczęściej kojarzony jest on z luksusem, ale i z przytulną atmosferą domowego ogniska. Jednak kominek może pełnić także inne, bardzo praktyczne, funkcje. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku i możliwościami, jakie niesie ze sobą posiadanie kominka w domu.

Kominek niejedno ma imię

Współczesny rynek oferujący kominki i akcesoria kominkowe jest różnorodny i ogromny. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą nam doprecyzować nasze wymagania i oczekiwania. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaką funkcję w naszym domu będzie on spełniał? Czy będzie to raczej dekoracja, z której korzystać będziemy okazjonalnie, czy też jego zadaniem będzie ogrzanie całego domu i czy ewentualnie będzie to jedyne źródło ciepła.

Wybieramy kominek – zdajmy się na specjalistę

Wybór odpowiedniego dla nas rodzaju kominka nie jest sprawą łatwą i przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam dobrać rozwiązanie  właściwe do naszych potrzeb i możliwości. Poszukiwania wymarzonego kominka warto rozpocząć od zapoznania się z ofertą firmy Studio Kominkowo-Kuchenne Krystian Kupis z Wałcza, która specjalizuje się w montażu i projektowaniu aranżacji kominkowej oraz sprzedaży tych produktów.

Doświadczenie w branży kominkowej od 2002 roku gwarantuje ze zainstalowany kominek spełni wszelkie wymogi,techniczne jak i estetyczne.

 Studio Kominki Wałcz Krystiana Kupisa to doświadczony zespół kompetentnych pracowników, którzy nieustannie poszerzają zakres swojej wiedzy i umiejętności oraz gwarantują najwyższą jakość oferowanych usług.Swoim klientom oferują kominki oraz piece wolnostojące ,piecyki na pellet, kominki z płaszczem wodnym oraz kominki gazowe, elektryczne, a także stylowe kozy i piece kaflowe jak i Bio kominki.

Współczesna technika daje możliwość ogrzania domów i mieszkań na wiele sposobów. Niemniej jednak kominek w domu to element, który poza zaletami typowo technicznymi, pełni także funkcję dekoracyjną oraz ma niezaprzeczalny wpływ na atmosferę panującą w pomieszczeniach. Docenia to coraz więcej osób, które decydują się na zakup i montaż kominka w swoim domu.

                        Zanim podejmiesz decyzję zapoznaj sie z podstawowymi zagadnieniami!

Spalanie

Pełne wykorzystanie energii zawartej w drewnie możliwe jest tylko wtedy, gdy gazy drzewne mogą możliwie długo odreagować w bogatej w tlen atmosferze komory paleniskowej. Gazy te mogą wytworzyć nawet do 60% energii cieplnej powstałej w całym procesie spalania. Aby w pełni wykorzystać potencjał spalanego drewna, należy stworzyć warunki, w których mieszanina gazów i tlenu osiąga temperaturę ok. 350 do 600 °C. Na ten element należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kominka, ponieważ wiele palenisk pozwala na ulatywanie niedopalonych gazów przez komin.

Szamotowe wyłożenie komory spalania

Najczęściej spotykanym problemem w przypadku wkładów jest zbyt niska temperatura osiągana w komorze paleniskowej. Z tego względu należy wybierać paleniska wyłożone wykładziną żaroodporną, która rozgrzewa się szybko i wskutek tego wytwarza wysoką temperaturę paleniska, a co za tym idzie - osiąga wysoką wydajność spalania.

Powietrze do spalania

Drewno jest spalane najlepiej, gdy dopływ powietrza jest całkowicie otwarty, a płomienie dość wysokie. W ten sposób uzyskujemy zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ponieważ cząsteczki gazów są w pełni spalane i wytwarzają ciepło.

Nieszczelne drzwiczki

Przy spalaniu drewna niekorzystny jest zarówno niedobór jak i nadmiar powietrza. Jeżeli do paleniska zostanie doprowadzona zbyt duża ilość powietrza, jego nadwyżka zostanie ogrzana, a następnie wyprowadzona przez komin, zabierając energię cieplną. Przy spalinach o temperaturze 200°C każdy niepotrzebnie doprowadzony i ogrzany metr sześcienny powietrza oznacza stratę 70Wh.

Przyłącze powietrza z zewnątrz

Do właściwego funkcjonowania kominka niezbędny jest właściwy przepływ powietrza. Ciąg w kominie może być zakłócony jeśli Twój dom jest bardzo szczelny lub jeżeli wentylacja mechaniczna powoduje jego odwrócenie. W takiej sytuacji funkcjonowanie kominka może być zakłócone. Zalecanym rozwiązaniem, które zapobiega problemowi, jest podłączenie bezpośrednio do paleniska tzw. zewnętrznego dolotu powietrza do spalania.

Dopływ powietrza pierwotnego

80% powietrza wykorzystanego w procesie spalania powinno być doprowadzone do paleniska jako powietrze pierwotne. Powietrze pierwotne umożliwia rozkład składników drewna i tworzenie się gazu drzewnego, a ponadto jest niezbędne do spalania węgla drzewnego.

Dopływ powietrza wtórnego

20% powietrza wykorzystanego w procesie spalania należy doprowadzić do obszaru spalania gazu drzewnego jako powietrze wtórne - umożliwia ono pełne spalanie gazów drzewnych. Powietrze wtórne doprowadzane do obszaru spalania gazu musi być możliwie mocno podgrzane, aby nie studziło płomieni - w przeciwnym razie gaz nie zostanie spalony dokładnie.

Deflektor

Mieszanie powietrza wtórnego z bardzo gorącymi gazami stanowi jeden z technicznych problemów w produkcji palenisk. Gorące gazy ze względu na właściwości fizyczne mieszają się niewłaściwie. W dobrych paleniskach udoskonala się mieszanie przez zastosowanie dysz i odpowiednio zaprojektowanego deflektora.

Z rusztem czy bez?

W przypadku wykorzystania rusztu, powietrze przepływające od dołu przez palące się drewno zamienia ok. 60% wagi drewna w gaz drzewny. Duża ilość drewna otrzymuje wysoką temperaturę i w krótkim czasie uwolnione zostaje 60% paliwa w formie palnego gazu. Zdarza się, że tak duża ilość palnego gazu przekracza wydajność paleniska i niespalony gaz opuszcza wkład. W efekcie paliwo nie jest w pełni wykorzystane, a w dymie pojawiają się duże ilości sadzy i smoły. Spalanie drewna bez rusztu (na popiele) trwa dłużej i z tego powodu jest lepiej oceniane. Dodatkowo, duża ilość popiołu w palenisku spowalnia tempo spalania węgla drzewnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz