Materiał Partnera

Kolekcjonowanie modeli samochodowych

Kolekcjonowanie modeli samochodowych

Kolekcjonowanie to jedna z najstarszych form hobby. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się kolekcjonowanie modeli samochodowych. Od czego zacząć zbieranie miniatur? Czy warto to robić? Czym kierować się przy zakupie? Czy to kosztowne hobby? Wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Informacje podstawowe

Modele samochodów wiernie oddają szczegóły oryginału, choć produkowane są w różnych skalach. Zazwyczaj główna bryła modelu powstaje ze specjalnego stopu metalu z dodatkiem miedzi lub aluminium. Pozostałe elementy wykonuje się z tworzyw sztucznych, a opony z gumy. Bardzo atrakcyjnymi dodatkami są w takich modelach otwierane elementy, jak drzwi, bagażnik, czy maska. W najdroższych modelach wnętrze miniatury pojazdu wykończone jest materiałem, wykładziną i ma zgodną z oryginałem tapicerkę. Prawdziwym smaczkiem są np. otwierane schowki czy ruchoma kierownica i skrzynia biegów.

Rozmiary modeli samochodowych

Modele samochodowe produkowane są w różnych skalach. Zdarzają się takie 1:12, które mierzą ok. 40 cm, ale i takie w skali 1:64, mające zaledwie 6-7 cm. Te ostatnie zwane są potocznie resorakami i cieszą się największą popularnością.

Jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem modeli?

Na początku powinniśmy obrać odpowiadającą nam tematykę. Nasza kolekcja aby była efektowna, powinna być spójna. Zdecydujmy się np. na kolekcjonowanie konkretnych marek lub na przykład kupujmy modele w tylko jednej skali. Można również obrać inne kategorie, jak np. auta z konkretnej epoki czy dany rodzaj (np. samochody wyścigowe). Zanim zdecydujemy się na zakup pierwszych modeli powinniśmy także zagospodarować miejsce na eksponowanie kolekcji oraz zastanowić się, jaką kwotę będziemy przeznaczać na realizację nowego hobby. Rozsądnym posunięciem będzie także zgłębienie wiedzy na temat historii motoryzacji i wzbogacenie kolekcji odpowiednią literaturą branżową.

Dlaczego warto?

Kolekcjonowanie modeli samochodowych to hobby odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to również pasja na każdą kieszeń, bowiem modele nie są zbyt kosztowne i każdy może pozwolić sobie na systematyczne powiększanie kolekcji. Co nam to daje? Z pewnością możliwość obcowania z motoryzacją, szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat samochodów, a także poczucie satysfakcji, gdy będziemy mogli zaprezentować naszą wyjątkową kolekcję rodzinie czy znajomympowiedział pracownik firmy Scorpio-Polska, która zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju modeli samochodowych i nie tylko. 
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz