Materiał Partnera

Kokile żeliwne i stalowe – zalety specjalistycznych form odlewniczych

Kokile żeliwne i stalowe – zalety specjalistycznych form odlewniczych
W odlewnictwie konieczne jest zachowanie maksymalnej precyzji w połączeniu z wysoką wydajnością. Dzięki temu w formie przygotowanych zostaje wiele modeli, które następnie trafiają w krótkim czasie do klienta. Sporo odlewni wykorzystuje jedynie masy formierskie, jednak istnieje rozwiązanie alternatywne, które ma wiele zalet – kokile żeliwne oraz stalowe. Czym się konkretnie wyróżniają?

Odlewy wysokiej jakości

Tworzenie wyrobów np. z aluminium wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w odlewni. Wykorzystywane do odlewania grawitacyjnego tego materiału kokile żeliwne i stalowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką dokładnością przygotowanych z ich użyciem modeli. Zapewniające precyzję kokile mają jednak znacznie więcej zalet. Jedną z nich jest niewielka chropowatość powierzchni uzyskanych odlewów. Ich drobnoziarnista struktura sprawia, że pod względem parametrów mechanicznych wyroby te wyróżniają się na tle elementów wykonanych z wykorzystaniem np. mas formierskich.

Popularne formy piaskowe, ale też gipsowe czy skorupowe mogą być napełnione w celu wykonania odlewu wyłącznie raz. Inaczej jest w przypadku kokili żeliwnych i stalowych, które mogą być z powodzeniem użytkowane wielokrotnie. Takie kokile w swoim asortymencie posiada firma Modelarstwo AA, która zajmuje się profesjonalnym odlewnictwem modeli z drewna, metalu czy tworzywa. Żeliwne lub metalowe kokile są zatem rozwiązaniem również ekologicznym, ale i wydajniejszym. Tym samym gwarantują oszczędności związane z brakiem konieczności ich wymiany lub regeneracji, jak ma to miejsce np. w przypadku mas formierskich.

Bezpieczne rozwiązanie dla odlewnictwa

W trakcie przygotowywania modeli odlanych za pomocą tradycyjnych form występuje spore zanieczyszczenie powietrza pyłami kwarcowymi. Zapylenie to – w przeciwieństwie do mas formierskich – nie występuje w przypadku zastosowania kokili żeliwnych i stalowych. Są one bezpieczniejsze dla użytkowników również ze względu na ograniczenie uciążliwego hałasu. Poprawa warunków pracy jest zatem znacząca, co jest kolejną już istotną zaletą używania kokili w odlewnictwie.

Odlewanie kokilowe jest zatem rozwiązaniem zapewniającym wysoką jakość przygotowanych modeli. Warto zdecydować się na usługi odlewni, która dysponuje tego typu formami oraz jest w stanie wykonać je we własnym zakresie. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji w połączeniu z wysoką dokładnością zrealizowanych modeli sprawia, że kokile żeliwne i stalowe są świetną alternatywą dla nierzadko bardzo problematycznych mas formierskich i innych form stosowanych w odlewnictwie.

Opracowanie:
Suchy Las, Obornicka 50
tel. 61 812 51 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz