Artykuł sponsorowany

Kocioł gazowy, piec węglowy, na ekogroszek, a może pellet- czyli jak nie stracić głowy przy wyborze pieca ogrzewania centralnego

Kocioł gazowy, piec węglowy, na ekogroszek, a może pellet- czyli jak nie stracić głowy przy wyborze pieca ogrzewania centralnego

Dzisiejszy rynek pieców do ogrzewania centralnego obfituje w szeroki wybór różnorodnych rozwiązań. Założenie ogrzewania centralnego wiąże się z jednorazowym często niemałym wydatkiem, w końcu chodzi o ciepło naszego domu. Należy także pamiętać o kosztach jego późniejszej eksploatacji oraz zmiennej cenie opału. Zatem, który z pieców wybrać i nie stracić na tej inwestycji?

Piec węglowy

Jest to najczęściej wybierane przez Polaków rozwiązanie. Główna jego zaletą jest oczywiście względnie niski koszt eksploatacji, gdyż węgiel jest jednym z tańszych paliw stałych. W domach jednorodzinnych dominują proste piece wszystkopalne, do których niestety trzeba podawać węgiel ręcznie nawet kilka razy na dobę w celu utrzymania stałej temperatury.

Główną wadą tego typu pieców jest ich katastrofalny wpływ na czystość środowiska i powietrza. Większość wytwarzanego w dużych miastach smogu ma swój początek w piecach węglowych.

Piec na ekogroszek

Ekogroszek to stosunkowo niedawno przybyły trend, głównie dzięki rosnącej modzie na ekologiczny opał. Ekogroszek powstaje z wysokokalorycznego węgla kamiennego bądź brunatnego o niskiej zawartości siarki. Piece przeznaczone do jego spalania są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wystarczy odpowiednie ustawienie kotła i gotowe! Proces podawania paliwa oraz utrzymanie temperatury przebiegają automatycznie.

Piec na pellet

Pellet są to granulki do opału wytwarzane z trocin, wiór i zrębków drewna. Jest wygodny w przechowywaniu i w końcowej fazie powstaje niewielka ilość popiołu, co jest dużą zaletą w codziennym użytkowaniu. Decydując się na kocioł do spalania pelletu, warto wybrać ten wielofunkcyjny, umożliwiający stosowanie pelletu oraz ekogroszku. Większość pieców jest wyposażona w automatyczny podajnik, a więc nie musimy się martwić o ciągłe dokładanie opału, jak przy piecu węglowym.

Ogrzewanie gazowe

Jest to najdroższa forma ogrzewania domu jednorodzinnego, a zarazem najwygodniejsza. Nie każdy chce, aby na jego działce znajdował się spory zbiornik z gazem płynnym, wówczas można podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej, co dla wielu okazuje się lepszym wyborem. Kocioł gazowy jest kotłem bezobsługowym i nie wymaga od użytkownika żadnej większej uwagi z wyjątkiem corocznego przeglądu. Jego największą zaletą porównując z tradycyjnym piecem węglowym, jest czystość. W kotłowni nie zalegają góry węgla czy drewna, w procesie spalania nie powstaje uciążliwy popiół, a ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest kilkukrotnie mniejsza, niż przy spalaniu węgla.

Wybór kotła do centralnego ogrzewania, jak i jego montaż warto skonsultować z osobą, którą zna się na tym najlepiej. Firma Instal-Tech Rafał Krupka pomoże nie tylko w doborze odpowiedniego pieca w zależności od potrzeb każdego klienta, ale także wykona jego montaż oraz późniejszą modernizację i serwis.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz