Materiał Partnera

Koci behawiorysta - kim jest i kiedy skorzystać z jego pomocy

Koci behawiorysta - kim jest i kiedy skorzystać z jego pomocy

Koty to, obok psów, jedne z najczęściej pojawiających się w naszych domach zwierzęta towarzyszące. Niewątpliwie jednak fakt, że kotami zazwyczaj kierują pierwotne instynkty, sprawia że mogą one przeróżnie się zachowywać oraz nieprzewidywanie reagować na życiowe sytuacje i traumy. Wielokrotnie prowadzi to do braku porozumienia właściciela ze zwierzęciem oraz braku świadomości mechanizmów rządzących jego zachowaniem, co może skutecznie uprzykrzyć życie zarówno kotu, jak i wszystkim domownikom. W takim przypadku niezbędna okazuje się zazwyczaj pomoc doświadczonego behawiorysty.     

Kim jest koci behawiorysta

Określenie "behawioryzm" pochodzi od angielskiego słowa "behaviour", czyli zachowanie. Niemniej jednak behawiorysty nie powinno się mylić z osobą zajmującą się np. szkoleniem zwierząt. W rzeczywistości praca behawiorysty jest podobna do zadań realizowanych przez zoopsychologa, a co za tym idzie współczesny behawiorysta zajmuje się psychologią zwierząt i ich zachowaniami, w związku z tym jest on odpowiedzialny za rozpoznanie danych schematów zachowań zwierzęcia oraz ich zinterpretowanie. Bardzo często zadania tego typu realizują również doświadczeni lekarze weterynarii, tak jak ma to miejsce w przypadku specjalistów z Veticor. Przychodnia Weterynaryjna, dzięki czemu potrafią oni rozpoznać też objawy, które mogą świadczyć o medycznym podłożu zgłaszanego problemu. Dodatkowo należy pamiętać, że oprócz rozpoznania problemu i wprowadzenia działań terapeutycznych, behawioryści uczą ludzi lepiej rozumieć swoich pupili oraz pomagają modyfikować ich wspólne życie.

Kot u behawiorysty

Behawiorysta bada przede wszystkim to, w jaki sposób czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na zachowanie zwierzęcia oraz stara się zrozumiale przetłumaczyć kluczowe informacje, w taki sposób aby obie strony – człowiek i jego pupil – mogły się porozumieć i wspólnie poradzić sobie z zaistniała sytuacją. W takim przypadku specjalista spotyka się ze swoim pacjentem i podczas konsultacji obserwuje go, przeprowadza dogłębny wywiad z opiekunem (pyta o historię kota, wiek, sposób odżywania, funkcjonowanie i codzienne zwyczaje), co pozwala na przygotowanie odpowiedniej terapii. Spotkanie takie powinno odbyć się w miejscu zamieszkania klienta, a właściwie w miejscu, w którym żyje kot mający problem.
Behawiorysta zwierzęcy, koci lub psi, staje się potrzebny przede wszystkim wtedy, kiedy pojawiają się niepokojące zachowanie pupila, zaś jako podłoże tych zachowań wykluczone zostaną dolegliwości medyczne. Do najczęstszych problemów, z którymi właściciele kotów zgłaszają się do kociego behawiorysty zaliczyć należy:

 • załatwianie się kota poza kuwetą,
 • agresja wobec domowników lub innych zwierząt przebywających w domu,
 • nieufność i strach zwierzęcia,
 • długotrwała apatia i brak chęci do zabawy,
 • drapanie mebli,
 • kocia nuda,
 • zrzucanie przedmiotów (ze stołu, komody, itp).

Warto przy tym pamiętać, że specjalista tego typu może dodatkowo pomóc przy:

 • socjalizacji małych kociąt,
 • przygotowaniu kota do przyjęcia do domu innego zwierzęcia lub nowego członka rodziny,
 • oswojeniu pupila z podróżowaniem (np. autem),
 • przygotowaniu zwierzaka do spacerów lub ustalenie czy kot ich potrzebuje,
 • doradztwie w kwestiach prawidłowej opieki nad kotem na różnych etapach jego życia.

Koci behawiorysta to specjalista, który może pomóc w przypadku pojawienia się problemów o zróżnicowanym charakterze w relacjach człowiek – kot, a dodatkowo ułatwi właścicielowi zrozumienie, z pozoru tak dziwnych z ludzkiego punktu widzenia, kocich zachowań.

Opracowanie:
Kraków, Pszona 2 lok. 2a
tel. 12 410 00 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz