Materiał Partnera

Kluczowe elementy ekologiczne nowoczesnych samochodów

Kluczowe elementy ekologiczne nowoczesnych samochodów

Współczesne samochody należą do bardzo nowoczesnych i wyrafinowanych technicznie rozwiązań produkcyjnych. Napędzające je spalinowe silniki muszą spełniać rygorystyczne normy ekologiczne, tyczące się głównie spalin. Zagadnienie to ma również przełożenie na wielkość spalania paliwa przez pojazd oraz wartość emitowanego hałasu. Od jakich elementów zależą poprawne parametry pracy?

Podstawowym zagadnieniem umożliwiającym kontrolę spalania współczesnych samochodów jest pojęcie mechatroniki. Kryje się pod nim mała, precyzyjna mechanika pojazdowa zastosowana w rozwiązaniach sterowania. To również specjalistyczne pomiary elektroniczne wielkości nieelektrycznych. Są one zamieniane na proporcjonalne do mierzonej wielkości sygnały cyfrowe, które analizuje komputer sterujący. Ten z kolei steruje elementami wykonawczymi tak, aby spełnić założenia wynikowe.

Diagnoza kontroli spalania wymaga nowoczesnego sprzętu

Prawidłowo wykonana diagnoza stanu katalizatora wymaga użycia nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz w razie stwierdzenia poważnych odchyleń od rygorystycznych norm ekologicznych użycia części zamiennych najwyższej jakości. Przykładem serwisu samochodowego, który stawia zarówno na ekologię, jak i nowoczesność parku maszynowego jest firma Bosch Service Pawlarczyk.

Najpowszechniej stosowanym i najstarszym rozwiązaniem, przy badaniu działania katalizatora, jest sonda lambda oraz zawór egr. To już historyczne rozwiązania, stosowane jednak z udoskonaleniami do dziś. Wspomniana sonda mierzy zawartość tlenu w spalinach, umożliwiając precyzyjne sterowanie stosunkiem paliwa do powietrza – inaczej mieszanki stechiometrycznej. Równowaga między paliwem a potrzebnym do spalenia powietrzem musi być zachowana dla celów powstawania ekologicznych spalin. Zawór egr podaje w określonych sytuacjach spaliny do powietrza zasilającego. Odkryto bowiem, że takie działanie ma pozytywny wpływ na obniżenie temperatury spalania oraz zmniejsza toksyczność spalin.

Katalizator zmniejsza szkodliwe składniki spalin

Nieodłącznym elementem poprawnego funkcjonowania układu wydechowego, stanu spalania paliwa w autach, są katalizatory spalin. Przede wszystkim zmniejsza on szkodliwe składniki spalin, dzięki wzajemnym oddziaływaniu szlachetnych składników jego budowy ze związkami zawartymi w spalinach. Zmniejsza się w ten sposób:

  • zawartość tlenków azotu NOX,
  • utlenia się tlenek węgla CO
  • węglowodory HC.

Do swojej poprawnej pracy wymaga regulacji współczynnika lambda na poziomie 1, podawanego właśnie przez sondę.

Inną istotną rzeczą, która jest wyzwaniem dla niejednego warsztatu samochodowego, jest ocena funkcjonowania przepływomierza powietrza. Ten pomiar ten odpowiada za jeszcze precyzyjniejsze podawanie dawki paliwa niż w przypadku sondy lambda i czujników podciśnieniowych. Niestety jego delikatna budowa wymaga dbałości o filtr powietrza i szczelności olejowej dolotu, dlatego jest tak ważne doświadczenie w branży i wyczucie w pracach konserwujących przy poprawie ekologicznej pracy silnika.
Opracowanie:
Lubaczów, Techniczna 3
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz