Materiał Partnera

Kluczowa rola architekta przy budowie mieszkania

Kluczowa rola architekta przy budowie mieszkania

Kupno mieszkania wiąże się zazwyczaj z poniesieniem sporych kosztów. Na każdej płaszczyźnie staramy się wtedy zaoszczędzić jak najwięcej, co może jednak być tylko pozorne. Często popełnianym błędem jest brak konsultacji z architektem – prowadzi to do wielu późniejszych problemów z wykończeniem mieszkania. Kiedy więc udać się do architekta i w czym może on pomóc?

Pomoc od początku

Kiedy podpisujemy umowę z deweloperem, który deklaruje odbiór nieruchomości w podanym terminie, ogarnia nas euforia i poczucie spełnienia. Po kilku lub kilkunastu miesiącach zaczynamy wykańczać mieszkanie – niestety, nasze wyobrażenia co do rozkładu poszczególnych ścian i pomieszczeń mogą mijać się z rzeczywistością, co znacznie utrudnia możliwość samodzielnego urządzenia funkcjonalnej przestrzeni. Pojawiają się problemy z wykonawcami, zakupem wyposażenia, marnujemy czas, nerwy i tracimy pieniądze. Jak się jednak okazuje, wszystkich tych kłopotów można uniknąć. Kiedy w planach pojawia się zamysł kupna nieruchomości, jest to właściwy moment na udanie się właśnie do architekta. Warto wybrać profesjonalistę: Projektancko Mariusz Prędota to właśnie odpowiednia pomoc w wyborze wymarzonego mieszkania – zwróci on uwagę nawet na najmniejsze detale, o których najczęściej nie mamy pojęcia. To właśnie one mogą wpłynąć na ostateczny wygląd i funkcjonalność pomieszczeń. Co jeszcze zagwarantuje nam architekt u boku już od początkowego etapu inwestycji?

Zaplanować znaczy zaoszczędzić

Po wstępnej decyzji odnośnie lokalizacji przyszłego mieszkania warto sporządzić z architektem projekt koncepcyjny. Profesjonalnie i precyzyjnie wykonany plan – w ramach zmian lokatorskich – bierze pod uwagę deweloper. Dzięki temu lokum nabiera indywidualnego charakteru, dopasowanego do naszych potrzeb i wymagań już na etapie budowy. Pozwala to na wcześniejszy zakup wymarzonych mebli i elementów wyposażenia, bez obaw o ewentualne niedopasowanie. Zgodne z pierwotną koncepcją wykończenie odebranego od dewelopera mieszkania to spora oszczędność czasu, jak i pieniędzy – nie musimy gorączkowo planować szybkich remontów spowodowanych niezgodnym z naszym planem wykonaniem lokum. Okazuje się więc, że z usług architekta nie korzystamy wyłącznie wtedy, kiedy potrzebujemy projektu wielkiego budynku. Może być on odpowiedzialny za wykończenie mieszkania czy budowę wymarzonego domu, gwarantując dodatkowo opiekę nad realizacją całego przedsięwzięcia. Zatrudnienie go już w początkowym etapie inwestycji budowlanej pozwoli na spore oszczędności i gwarancję wykonania mieszkania zgodnie z naszymi założeniami.

Niemożliwe jednak możliwe

Wyobraźnia pozwala na sporządzenie wizji wymarzonego mieszkania. Często jednak okazuje się, że rzeczywistość bywa dość brutalna i sprowadza nas na ziemię. Ambitne założenia zderzają się z budowlanymi przeszkodami, których nie sposób ominąć. Brak wiedzy i doświadczenia z zakresu wszelkich działań związanych z wykończeniem mieszkania czy budową domu może skutkować poważnymi problemami w trakcie realizacji naszej koncepcji. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać rezygnację z kupna wymarzonej nieruchomości. Pracownia projektowa to miejsce, które pozwoli wypracować budowlany kompromis. Firma Projektancko Mariusz Prędota sporządzi precyzyjny plan działania, uwzględniając wszystkie nasze pomysły – nawet te najbardziej wymyślne i nieszablonowe, oraz zaproponuje ponadczasowe, funkcjonalne, często nieoczywiste rozwiązania. Odpowiedni projekt musi być niezwykle dokładny, dlatego warto powierzyć go fachowemu architektowi. Warto też zadbać o to, by architekt czuwał nad realizacją koncepcji, ale i pomógł nam w wyborze odpowiedniej nieruchomości przed jej zakupem. Profesjonalista oceni trafność inwestycji, dzięki czemu unikniemy ewentualnych problemów z budową i późniejszą eksploatacją mieszkania.

Skuteczniejsze rozwiązania

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zorganizować projekt mieszkania w taki sposób, by było ono maksymalnie funkcjonalne przy zachowaniu stylowego wyglądu każdego pomieszczenia, jednocześnie panując nad budżetem. Wiedza, którą posiadają wykwalifikowani pracownicy biur projektowych, to bardzo duży atut, pozwalający na pomoc w najlepszym zagospodarowaniu powierzchni. Kluczowe jest również zachowanie wszystkich standardów bezpieczeństwa – elementy budowlane za to odpowiedzialne muszą być zawarte w projekcie mieszkania. Tak ważną kwestię, jak plan mieszkania, należy więc powierzyć profesjonalistom. Zaproponują oni ciekawe możliwości, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Oznacza to również oszczędności na wielu płaszczyznach. Jego budowa to spore przedsięwzięcie, jednak plan sporządzony przez pracownię projektową i wskazówki przy jego realizacji są kluczowe, by mieszkanie marzeń spełniało wszystkie nasze wymogi, ale i było odzwierciedleniem tego, co założyliśmy sobie na początku całego konceptu. Warto więc zadbać o odpowiednie wsparcie – tylko profesjonalny architekt będzie w stanie przenieść założenia na projekt tak, aby ekipa budowlana nie miała problemów z jego realizacją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz