Materiał Partnera

Klimatyzacja w samochodzie – główne elementy oraz najczęstsze awarie

Klimatyzacja w samochodzie – główne elementy oraz najczęstsze awarie

Uszkodzona klimatyzacja w samochodzie może być utrapieniem dla wielu kierowców, zwłaszcza podczas upałów. Ten element pojazdu jest niezbędny również w okresie zimy, doskonale bowiem usuwa parę z szyb. Warto uważnie obserwować działanie tego systemu, aby uniknąć typowych dla niego awarii. Jakie więc elementy klimatyzacji najczęściej ulegają usterkom? Jak można im zapobiegać?

Z czego zbudowana jest klimatyzacja samochodowa?

Niezależnie od marki samochodu, każda klimatyzacja posiada w swojej budowie jednakowe elementy. Jedną z najważniejszych części klimatyzacji samochodowej jest sprężarka, inaczej nazywana również kompresorem. Odpowiada ona za prawidłowy obieg płynu w formie gazu w systemie klimatyzacji. Następnie w skraplaczu dochodzi do obniżenia temperatury oraz zmiany czynnika ze stanu gazowego w stan ciekły. Obok tych elementów istotną rolę odgrywa również zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie całego płynu. Parownik natomiast umożliwia przedostanie się powietrza o niskiej temperaturze do wnętrza samochodu, a osuszacz eliminuje powstawanie wilgoci w całym układzie klimatyzacji.

Elementy narażone na najczęstsze usterki

Jednym z elementów klimatyzacji samochodowej, który najczęściej ulega uszkodzeniom, jest kompresor. Posiada skomplikowaną budowę, dlatego jego naprawa związana jest z dużymi kosztami. Warto też regularnie sprawdzać stan parownika. W tej części może pojawić się nadmierna wilgoć, która stanowi idealne warunki do rozwoju grzybów. Raz na jakiś czas przyda się także sprawdzenie szczelności całego układu. Awariom w klimatyzacji samochodowej ulegają również:

  • skraplacz,
  • osuszacz,
  • wentylator.

Naprawy mechaniczne klimatyzacji

Wielu kierowców uważa, że klimatyzacja stanowi układ bezobsługowy, przez co nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Jednak również i ta część samochodu wymaga systematycznej konserwacji. Przeglądu klimatyzacji warto dokonywać przynajmniej raz w roku, a co dwa lata powinno się wymienić czynnik chłodzący. Najczęstsze awarie tego układu objawiają się przez brak chłodzenia, zaparowane szyby oraz nieprzyjemny zapach. Kontroli można dokonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym, takim jak Mechanika Pojazdowa Robert Popiół w Mińsku. Zaleca się, aby tego typu przegląd był przeprowadzony wiosną. Dobry fachowiec przeprowadzi takie naprawy jak wymiana filtrów, ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji oraz całą diagnostykę samochodową. Regularny serwis poprawi wydajność całego układu, dzięki czemu zwiększy się komfort podczas jazdy.Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz