Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja w bloku – co warto wiedzieć na ten temat?

Klimatyzacja w bloku – co warto wiedzieć na ten temat?

Latem, kiedy temperatura na zewnątrz sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, mieszkańcy blokowisk narzekają na duchotę w swoich mieszkaniach. Lokale o niedużej powierzchni nagrzewają się znacznie szybciej, zwłaszcza jeśli usytuowane są na wyższych kondygnacjach budynku. Otwarcie okna na niewiele się zda, jednak z problemem niekomfortowej temperatury w mieszkaniu można sobie poradzić. Wystarczy zdecydować się na montaż klimatyzacji. Tylko czy w bloku jest to dozwolone?

Klimatyzacja w bloku a regulacje prawne

Mieszkając w bloku, musimy zgodnie koegzystować z pozostałymi użytkownikami budynku. Nawet jeśli lokal jest naszą własnością, klatka schodowa, elewacja bloku, a nawet nasz balkon, stanowią już część wspólną wszystkich mieszkańców. Z tego też względu muszą oni wyrazić zgodę na to, żebyśmy mogli zamontować klimatyzację w swoim mieszkaniu. Nie musimy oczywiście pytać o zdanie wszystkich sąsiadów. Wystarczy, że uzyskamy pozwolenie od zarządcy budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Dopiero, kiedy posiadamy taki dokument, możemy zacząć poszukiwania klimatyzatora i firmy, która nam go zamontuje.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku?

Jak informuje specjalista z firmy Amar - na rynku dostępne są klimatyzatory typu split, multi-split oraz urządzenia przenośne. Klimatyzacja typu split składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Chłodzi ona jedno wybrane przez inwestora pomieszczenie. Najczęściej jest to salon bądź sypialnia. Klimatyzacja multi-split zbudowana jest z kilku jednostek wewnętrznych i jednej zewnętrznej. Umożliwia jednoczesne chłodzenie kliku wnętrz i stosowana jest zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Klimatyzatory przenośne nie cieszą się zbyt dużą popularnością, gdyż są drogie w eksploatacji i stosunkowo mało wydajne.  Łatwo można więc wywnioskować, że klimatyzacja typu split jest najczęściej wybierana przez mieszkańców blokowisk. Jednostka zewnętrzna urządzenia umieszczana jest zazwyczaj na balkonie lub na elewacji budynku.

Parametry klimatyzatora – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest moc chłodnicza, czyli jego wydajność. Zwykle waha się ona  2-4 kW. Moc chłodnicza powinna być dopasowana do kubatury pomieszczenia, liczby okien i rodzaju ocieplenia budynku. Z tego też względu zadanie to najlepiej powierzyć specjaliście, który dokona stosownych obliczeń i wybierze idealny klimatyzator dla naszego mieszkania. Drugim ważnym parametrem jest głośność urządzenia.

Każdy klimatyzator delikatnie szumi podczas pracy. O ile w dzień nie będzie to nikomu przeszkadzać, to w nocy odgłos ten może być nieco uciążliwy. Informacje o głośności urządzenia znajdziemy na opakowaniu producenta. Warto zwrócić uwagę na modele, które posiadają tryb cichy. Ostatnim parametrem jest energooszczędność. Wybierajmy klimatyzatory  klasy A+ i powyżej. Pamiętajmy, by montaż klimatyzacji zlecić doświadczonemu specjaliście. Podobnie jak późniejszy serwis, który jest niezbędny dla prawidłowego, ekonomicznego i bezpiecznego dla użytkowników działania urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz