Artykuł sponsorowany

Klasyfikacja robót ziemnych – czyli nasypy, wykopy, jak również niwelacje

Klasyfikacja robót ziemnych – czyli nasypy, wykopy, jak również niwelacje

Początek niemal każdej inwestycji budowlanej zaczyna się od tzw. robót ziemnych. Czy wiecie, że roboty ziemne to nie tylko wykopy, a także szereg innych prac, których celem może być albo porządkowanie terenu, czy też prace wykończeniowe. Do prac ziemnych często wykorzystuje się profesjonalny sprzęt w postaci wywrotek, koparko-ładowarek, koparki kołowych i gąsienicowych lub też mini koparek. Jakie wyróżniamy rodzaje robót ziemnych?

Czym są roboty ziemne?

Robotami ziemnymi nazywamy wydobywanie gruntu naturalnego i jego przemieszczanie, czyli tzw. urabianie, poprzez takie czynności jak:

  • oddzielanie warstw gruntu (urobku),
  • przemieszczanie warstw ziemi na zawał lub maszyny transportowe
  • przesuwanie, zasypywanie i zagęszczanie urobku
  • załadunek i rozładunek urobku.

Prace powyższe powinny być prowadzone zgodnie z wymaganiami dokumentacji technicznej danej inwestycji, przedsięwzięcia, przez firmy posiadające nie tylko wiedzę merytoryczną, ale i praktykę, jak chociażby firma Gre Kop w Kolbuszowej.

Podział robót ziemnych ze względu na miejsce realizacji zlecenia

Biorąc pod uwagę różne typy zleceń robót ziemnych, wykonuje się takie roboty ziemne jak:

  • ·roboty budowlane podziemne – wykopy zbiorników, tuneli, schronów, garaży
  • wykopy fundamentów naziemnych,
  • wykopy instalacji podziemnych – sieci, przyłącza, okablowania, rurociągi,
  • nasypy podłoży pod drogi, parkingi, linie kolejowe, lotniska, place targowe i inne
  • prace niwelacyjne związane z kształtowaniem terenu – usypywanie wałów, nasypów, sztucznych wzniesień, oczek wodnych, dolin itp.

Podział robót ze względu na charakter prac ziemnych

W przypadku robót ziemnych możemy mówić o trzech typach zleceń związanych ze szczególną specyfiką prowadzonych prac ziemnych:

  • roboty ziemne podstawowe zaliczamy do nich makroniwelację i niwelację terenu, jak również wykopy szerokoprzestrzenne pod obiekty budowlane, wykopy wąskoprzestrzenne pod rowy i instalacje, wykopy liniowe pod drogi, nasypy, zasypki i podsypki z zagęszczeniem, niwelację i ostateczne kształtowanie terenu.
  • roboty ziemne wykończeniowe - obejmują wyrównanie dna wykopów szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych, czyli wykopów pod ławy i ściany fundamentowe. W ramach prac ziemnych wykończeniowych wykonuje się również wykończenie, a raczej profilowanie nasypów i wyrównywanie skarp, zagęszczanie skarp i podłoży, mikroniwelację. Szczególnie wymagającym rodzajem prac ziemnych wykończeniowych są zlecenia kształtowania małej architektury, czyli „prac ogrodowych, które mogą polegać na układaniu ziemi roślinnej lub darni w terenie i na skarpach budowli ziemnej.
  • roboty ziemne przygotowawcze oraz roboty ziemne porządkowe - zaliczamy do nich prace polegające na usunięciu wszelkich zbędnych elementów roślinnych i warstw ziemnych typu: usunięcie darniny, ziemi roślinnej, starodrzewu, karczowanie pni i krzewów. To również wytyczanie budowli ziemnych, odprowadzenie wód opadowych, czasowe obniżenie poziomu wód gruntowych, spulchnianie gruntu spoistego, roboty ziemne porządkowe.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz