Materiał Partnera

Klasyfikacja okien plastikowych

Klasyfikacja okien plastikowych

Okna są bardzo ważnym elementem wszystkich obiektów budowlanych. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się plastikowe okna energooszczędne, które cechują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Jednak okna można podzielić m.in. ze względu na sposób otwierania, a także konstrukcje i zastosowanie. Zatem jakie okna plastikowe wyróżniamy?

Podział okien PCV ze względu na sposób ich otwierania

Podstawowym kryterium, które przyjmuje się do podziału okien jest sposób ich otwierania. Dotyczy to nie tylko okien PCV, lecz również drewnianych i aluminiowych. Typowymi oknami plastikowymi są jednoskrzydłowe. Wśród nich najczęściej spotyka się:

  • okna uchylne,
  • okna rozwierno-uchylne.

Z kolei wśród okien PCV wieloskrzydłowych, które znajdziemy w ofercie firmy Sungraf Okna, zazwyczaj mamy do czynienia z dwuskrzydłowymi. Te można podzielić następująco:

  • okna z jednym skrzydłem rozwiernym i drugim rozwierno-uchylnym,
  • okna asymetryczne rozwierno-uchylne.

Bez trudu znajdziemy też inne typy okien. Tymi mogą być pojedyncze, które nie mają możliwości otwierania oraz okna otwierane obrotowo. Wśród ofert producentów i sprzedawców okien plastikowych znajdziemy również produkty trzyskrzydłowe. Mogą one mieć dwa skrzydła rozwierno-uchylne oraz jedno rozwierne.

Specyficzne są okna i drzwi balkonowe. Drzwi plastikowe mogą być jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne, a także dwukwaterowe, gdzie jedna kwatera jest rozwierna, a druga rozwierno-uchylna. Wyróżnia się również plastikowe drzwi balkonowe trzykwaterowe. Wówczas jedna kwatera jest rozwierna, a dwie pozostałe rozwierno-uchylne.

Klasyfikacja okien ze względu na konstrukcję i zastosowanie

Okna z plastiku dzieli się również, biorąc pod uwagę ich zastosowanie i konstrukcję. Zwykle wyróżniamy standardowe okna pionowe. Najczęściej stosuje się je w ścianach pionowych. Wśród nich znajdują się rodzaje takie jak drzwi i okna balkonowe oraz tarasowe. Innym typem okien według kryterium konstrukcji i zastosowania są okna połaciowe. Inaczej określa się je jako dachowe. Charakteryzują się one specyficznym kątem nachylenia, który dopasowuje się do kąta nachylenia dachu. Do tego typu zaliczają się okna kolankowe. Można je montować zarówno w połaci dachowej, jak i w ścianach kolankowych. Producenci okien oferują ponadto okna piwniczne, a także niestandardowe, które wykonuje się na indywidualne zamówienie. Wtedy mogą one mieć dowolny rozmiar i kształt.

Okna plastikowe ze względu na uszczelnienie

Innym kryterium, które przyjmuje się do klasyfikowania okien plastikowych jest rodzaj uszczelnień połączeń styku ramy ościeżnicy z ramą skrzydła okna. W takich przypadkach wyróżnia się:

  • okna plastikowe z uszczelnieniem środkowym,
  • okna plastikowe bez uszczelnienia środkowego.

Te pierwsze oznacza się symbolem MD, a te drugie AD. Główną różnicą między tymi typami okien jest ilość uszczelek przylgowych uszczelniających połączenie ramy ościeżnicy i skrzydła. W przypadku okien PCV z oznaczeniem AD są dwie uszczelki przylgowe, z kolei w oknach PCV typu MD tych uszczelek spotyka się najczęściej trzy uszczelki.

Opracowanie:
Chełm, Okszowska 41
tel. 600 461 927
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz