Artykuł sponsorowany

Klasyfikacja metod chromatograficznych

Klasyfikacja metod chromatograficznych

Chromatografia to popularna i bardzo często stosowana w laboratoriach technika analityczna. Jej metody po raz pierwszy wykorzystano najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku. Przeprowadza się ją w celu rozdzielenia lub badania składu mieszanin związków chemicznych. Składniki ulegają wówczas podziałowi pomiędzy dwie fazy – ruchomą i nieruchomą. Z artykułu dowiesz się więcej o klasyfikacji metod chromatograficznych i ich zastosowaniu.

Klasyfikacja

Metody chromatograficzne można podzielić na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosuje się klasyfikację, w której wiele zależy od rodzaju eluentu, czyli płynu wymywającego substancje zaadsorbowane. W tym przypadku można wyróżnić przede wszystkim chromatografię cieczową, w której eluentem jest ciekły rozpuszczalnik oraz chromatografię gazową, w której eluentem jest gaz. Są to obecnie dwie najpopularniejsze techniki. Najczęściej laboratoria proponują kilka rodzajów chromatografii, jak np. Eko-Analiza M. Turek, M. Wysocki s.j., dzięki czemu są w stanie zaproponować metodę dokładnie dopasowaną do rodzaju próbki. Metody chromatograficzne można jeszcze sklasyfikować uwzględniając rodzaj fazy stacjonarnej i sposobu jej przygotowania oraz w zależności od parametrów procesu.

Zastosowanie

Według założeń chromatografii niezależnie od jej rodzaju zawsze w pierwszej kolejności rozdziela się badaną mieszaninę, aby następnie przeprowadzić detekcję poszczególnych składników. Niezbędna w tym procesie jest faza rozdzielcza, stacjonująca, która wykazuje zdolności sorpcyjne. Intensywność rozdziału może być różna w każdym przypadku. Czas ten nazywa się czasem retencji. Metody chromatograficzne są nieodłącznym elementem wielu badań. Często stosuje się je w przypadku badań fizykochemicznych oraz badań strukturalnych związków organicznych. Nierzadko wykorzystuje się je także do jakościowej i ilościowej analizy mieszanin związków nieorganicznych i organicznych. Techniki chromatograficzne sprawdzają się podczas kontroli procesów przemysłowych i zanieczyszczeń środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz