Artykuł sponsorowany

Klasyfikacja budynków biurowych

Klasyfikacja budynków biurowych

Ze względu na różne standardy obiektów biurowych występuje klasyfikacja tych budynków, która ma wpływ nie tylko na to, w jaki sposób są one postrzegane, ale również mają bezpośrednie przełożenie na warunki, które w nich panują oraz ich położenie. Choć wyróżnia się kilka systemów klasyfikacyjnych, to wciąż najpopularniejszym z nich jest BOMA International.

W jaki sposób są klasyfikowane budynki biurowe

Klasyfikacja budynków biurowych według schematu zaproponowanego przez organizację Building Owners and Managers Association International (w skrócie BOMA) dotyczy przede wszystkim ich zagospodarowania, wykończenia oraz części miasta, w której się znajdują. To z kolei ma też przełożenie na cenę wynajmu pomieszczeń biurowy. W systemie BOMA wyróżnia się trzy podstawowe klasy biurowców – A, B i C – od najwyższej do najniższej.

Budynki biurowe klasy A są oceniane jako najlepsze, a co za tym idzie, pomieszczenia się w nich znajdujące są najdroższe. By budynek mógł się znaleźć w klasie A, musi być świetnie zlokalizowany, najlepiej w centralnej części miasta, co ma umożliwiać dogodny dojazd pracownikom i klientom. Biurowiec musi być też wyposażony w recepcję, klimatyzację, windy odpowiednie oświetlenie oraz mieć dostęp do parkingu. Dodatkowo klasa A jest prestiżowa, dlatego budynek powinien wyróżniać się na tle innych.

Budynki biurowe klasy B to przede wszystkim starsze biurowce, które zostały poddane renowacji. Nie znajdują się w tak dobrych lokalizacjach, jak budynki typu A oraz ich system zarządzania nie posiada wielu udogodnień. Często można się spotkać w tej klasie na podział budynków na B i B+, gdzie te drugie aspirują do klasy wyższej.

Budynki biurowe klasy C oferują najniższy standard, często poniżej średniej spotykanej na rynku. Często nie są to biurowce, a inne rodzaje zabudowy, które zostały dostosowane do prac biurowych. Nie mają również wielu udogodnień, które można znaleźć w klasach wyższych, natomiast cechuje je najniższy czynsz.

Poszukując przestrzeni biurowych dla swojej firmy, warto przejrzeć oferty takich firm, jak np. PaletaBiur. Dzięki czemu będziemy mieli pełną perspektywę rynku wynajmu w naszej miejscowości.

Dodatkowe kryteria klasyfikacji budynków biurowych

Coraz częściej oprócz klasycznych udogodnień w budynkach najemcy poszukujący biur do wynajęcia, kierują się czynnikami, które do tej pory nie były brane pod uwagę, natomiast wciąż zyskują na zainteresowaniu.

Do takich kryteriów można zaliczyć zrównoważony rozwój budynku, który wpływa na redukcję CO2. Oprócz odpowiednich instalacji można tutaj też zaliczyć parkingi dla rowerów oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Do tego dochodzą również tereny zielone znajdujące się najbliższym otoczeniu obiektu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz