Artykuł sponsorowany

Kląskanie jako skuteczne ćwiczenie logopedyczne

Kląskanie jako skuteczne ćwiczenie logopedyczne

Odwiedzając gabinet logopedyczny rodzice często pytają o ćwiczenie, które z jednej strony byłoby proste do wykonania w domu, a z drugiej przynosiłoby wyraźne efekty. Doskonałym przykładem takiego ćwiczenia może być kląskanie. Regularne ćwiczenie może przynieść najmłodszym wiele korzyści. Jakich? O tym przeczytacie w poniższym artykule. Omówimy specyfikę ćwiczenia oraz podpowiemy jak poprawnie trenować razem z dzieckiem.

Na czym polega kląskanie?

Podczas prawidłowego wykonywania ćwiczenia pracują w głównej mierze mięśnie żuchwowo-gnykowe. Sprawiają one, że dolna część jamy ustnej unosi się w kierunku podniebienia twardego. Język robi się płaski i z trzech stron przykleja do podniebienia. Następuje wtedy tzw. zwarcie przodu języka za górnymi zębami. Boki języka powinny przylegać do dziąseł oraz wewnętrznej strony zębów. W czasie kląskania dochodzi również do tzw. zwarcia tylnej części języka. To tyle jeżeli chodzi o „techniczny” opis kląskania.

Rodzice, którzy ćwiczą z dzieckiem powinni zwrócić uwagę na poprawność wykonania ćwiczenia. Na początku często zdarza się, że dziecko wykonuje je niepoprawnie. Najczęściej jest to wynikiem zaburzeń w zakresie artykulacji czy tzw. czynności prymarnych. Dokładną przyczynę można poznać odwiedzając gabinet logopedyczny, w którym specjalista przeprowadza diagnozę logopedyczną.

Powodem niepoprawnego kląskania jest w wielu przypadkach zbyt krótkie wędzidełko. Sprawia ono, że dziecko nie jest w stanie dotknąć językiem do podniebienia. Dlatego podczas kląskania przednia część języka zawija się charakterystycznie do góry i uderza o podniebienie. Do innych przyczyn niepoprawnego kląskania możemy zaliczyć obniżone napięcie mięśniowe oraz wady anatomiczne

Jakie efekty przynosi prawidłowe kląskanie?

Efektem poprawnego wykonywania ćwiczenia jest wzmocnienie napięcia mięśniowego w obrębie tzw. kompleksu ustno-twarzowego. Oprócz tego ćwiczenie wzmacnia mięśnie żuchwowo-gnykowe, które odgrywają dużą rolę w pionizacji języka. W trakcie kląskania wzmacnia się również prawidłowa artykulacja. Kląskanie ma także wpływ na pozycję języka w pierwszej fazie połykania oraz poprawne oddychanie.

Jak nauczyć dziecko kląskania?

Naukę kląskania najlepiej zacząć od…mlaskania. Dobrze jest wykonywać to ćwiczenie przed lustrem. Najpierw należy pokazać dziecku płaski język położony na dnie jamy ustnej. Następnie, w zwolnionym tempie, pokazać jak wykonuje się mlaskanie. Aby ułatwić dziecku naukę można podłożyć mu pod język szpatułkę, płaską łyżeczkę albo palec. Przy jego pomocy trzeba delikatnie unosić język ku podniebieniu. Po kilku próbach warto namówić dziecko, aby spróbowało powtórzyć ćwiczenie samodzielnie.

Kląskanie to krótkie ćwiczenie, które można wykonywać w każdej sytuacji. Oprócz niego warto jednak odwiedzić gabinet logopedyczny w celu przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. Odwiedzając gabinet Log-Edus w Darłowie możecie liczyć na profesjonalną pomoc logopedyczną nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dzieci w wieku szkolnym oraz studentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz