Materiał Partnera

Klamki i zamki- na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Klamki i zamki- na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Jeżeli jesteś na etapie budowy, czy też remontu domu, na pewno będziesz musiał dokonać zakupu odpowiednich klamek do drzwi, a także zamków. Są to obowiązkowe elementy każdych drzwi. W firmie dodatkowo stosuje się zabezpieczenia w formie kłódek. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę kupując akcesoria do drzwi, a także jakie są ich średnie ceny.

Zamki do drzwi

 • na początek warto wspomnieć, że dokonując zakupu drzwi musisz osobno dokupić zamki. Jedynie w drzwiach antywłamaniowych zamek zabezpieczający jest zamontowany już podczas ich produkcji
 • najlepszym wyborem jest wybór zamka, który otwiera się przynajmniej w trzech różnych kierunkach, a dodatkowo posiada minimum 8 rygli
 • w zależności od kierunku otwierania drzwi, zależy jaki zamek wybierzesz. Są zamki prawe oraz lewe
 • należy zwracać uwagę, aby zamek był dostosowany do wagi drzwi. Wybór zbyt ciężkiego zamka w stosunku do drzwi, może powodować, że będzie on deformował drzwi
 • w przypadku zakupu zamka do drzwi, które mają cienkie skrzydło trzeba zwrócić uwagę, czy śruby nie będą wystawać
 • wyróżnia się kilka rodzajów zamków-zamek na klucz jest najczęściej stosowany, jest dosyć tani. Zamek na wkładkę patentową jest rzadziej stosowany, wymaga zakupu odpowiedniej wkładki, którą należy zamontować w zamku. Kolejnym obowiązkowym zamkiem w drzwiach jest zamek łazienkowy  z odpowiednią rozetą. Drzwi otwiera się za pomocą specjalnego pokrętła.

Przy wyborze zamka szczególną uwagę należy zwracać na bezpieczeństwo. Są zamki bardziej i mniej solidne. O ile w drzwiach wewnętrznych można sobie pozwolić na zamek nieco tańszy, w drzwiach wejściowych warto kupić ten z wyższej półki.  Najlepsze do drzwi zewnętrznych będą zamki typu C.

Ceny poszczególnych zamków:

 • zamek tradycyjny do drzwi wewnętrznych- 20-30 zł
 • zamek hakowy- 40 zł
 • wewnętrzny zamek klasy C- około 250 zł
 • zamek nawierzchniowy- około 80 zł
 • zamek antywłamaniowy- koszt powyżej 1000 zł.

Rodzaje klamek

Klamki są kolejnym, nieodłącznym elementem każdych drzwi. Umożliwiają otwarcie drzwi. Warto zwracać uwagę nie tylko na solidność klamki, ale również na wygląd. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz drzwi masywne, o grubym skrzydle, klamki również powinny być takie. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałyby klamki delikatne zastosowane w masywnych, metalowych drzwiach. Na pewno nie byłoby to zbyt atrakcyjne. Wyróżnia się klamki aluminiowe (idealnie sprawdzą się w drzwiach nowoczesnych) oraz mosiężne (mogą być stosowane np. w drzwiach drewnianych). W zależności od preferencji oraz rodzaju drzwi możesz wybrać spośród klamek okrągłych, kwadratowych, a także rozety (tarcza połączona z uchwytem). Lepszym wyborem będzie wybór klamek, które posiadają z dwóch stron sprężyny. Jest to rozwiązanie nieco droższe, jednak na pewno dużo bardziej komfortowe.

Kiedy planujesz zakup klamek, zamków, czy też innych akcesoriów do drzwi, warto wybrać się do renomowanego sklepu z tego typu produktami. Będziesz miał pewność, że towar, który posiadają w ofercie będzie wysokiej jakości. Ponadto obecni tam pracownicy udzielą Ci fachowej porady.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz