Artykuł sponsorowany

Kindergeld – zasiłek rodzinny w Niemczech

Kindergeld – zasiłek rodzinny w Niemczech

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Niemiecki Urząd Rodzinny wypłaca Polakom mieszkającym oraz pracującym na terenie Niemiec zasiłek rodzinny, który jest świadczeniem pieniężnym na rzecz dzieci.

Komu przysługuje Kindergeld?

Niemiecki zasiłek rodzinny należy się rodzicom i opiekunom prawnym, którzy są legalnie zatrudnieni na terenie Niemiec lub prowadzą tam własną działalność gospodarczą. Osoby, które chcą uzyskać Kindergeld, muszą podlegać obowiązkowi podatkowemu w Niemczech nieprzerwanie przez min. 183 dni w roku. Niemiecki zasiłek rodzinny należy się także tym, którzy do pracy na terenie Niemiec zostali oddelegowani przez polską firmę, bez względu na to, czy dzieci mieszkają i są zameldowane w Polsce czy w Niemczech. Dziecko nie musi także posiadać niemieckiego obywatelstwa.

Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego?

Zasiłek rodzinny Kindergeld wypłacany jest raz w miesiącu. Jego wysokość zależy od liczby dzieci w danej rodzinie. Na pierwsze i drugie dziecko Niemiecki Urząd Rodzinny wypłaca po 184 euro miesięcznie. Trzecie dziecko dostaje 190 euro, a czwarte i kolejne aż 215 euro.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc ubiegać się o otrzymanie zasiłku?

Żeby móc złożyć wniosek o przyznanie Kindergeld potrzebny jest szereg dokumentów. Konieczne będzie okazanie unijnego aktu małżeństwa oraz urodzenia dzieci. W przypadku rozwiedzionych rodziców należy przedłożyć przetłumaczone orzeczenie sądowe. Wymagane jest także zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu całej rodziny w Polsce oraz adresie zamieszkania w Niemczech. Do wniosku trzeba dołączyć także kopie dowodów osobistych wnioskodawcy, zaświadczenie o przyjmowaniu lub nieprzyjmowaniu zasiłku rodzinnego w innym państwie. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, trzeba udokumentować jego naukę. Niezbędne jest również okazanie dowodu opłacania podatku w Niemczech. Jeśli opiekun prowadzi w Niemczech działalność gospodarczą, będzie musiał przedstawić kopię wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. W przypadku, gdy opiekunem dziecka nie są rodzice ani bliska rodzina (np. babcia czy ciocia), niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia od rodziców, w którym potwierdzają oni powierzenie opieki nad dzieckiem danej osobie. Zaświadczenie to musi być przetłumaczone na język niemiecki.

Gdzie złożyć wniosek o zasiłek?

Żeby otrzymać zasiłek Kindergeld, wypełniony wniosek oraz wymaganą dokumentację należy złożyć w tzw. kasie rodzinnej agencji do spraw pracy, odpowiadającej siedzibie pracodawcy. Wniosek można złożyć samodzielnie, ale istnieje wiele firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Fachowa obsługa prawno-administracyjna zapewni szybsze otrzymanie zasiłku oraz brak komplikacji z dokumentacją – powiedział specjalista z firmy ERGO, zajmującej się doradztwem finansowym. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz