Materiał Partnera

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?

Po wypadkach samochodowych ubezpieczyciele rozpatrują całą sprawę. W sytuacji, gdy uznamy opinię ubezpieczyciela za niezadowalającą, mamy prawo do podważenia tej opinii. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który dokona powtórnych oględzin uszkodzonego auta. Czym dokładnie zajmują się rzeczoznawcy motoryzacyjni oraz na co zwrócić uwagę podczas wykonywania przez nich pracy?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i jakie są jego zadania?

Rzeczoznawca motoryzacyjny to ekspert oferujący usługi polegające na dokonywaniu ekspertyz dotyczących ustalenia wielkości poniesionych szkód. Głównym zadaniem wykonywanym przez rzeczoznawcę samochodowego jest odtworzenie przebiegu zdarzenia i ustalenie rozmiaru powstałych uszkodzeń pojazdu. Rzeczoznawcy samochodowi z firmy Test Car Biuro ekspertyz motoryzacyjnych zajmują się ponadto przygotowywaniem ekspertyz na temat ewentualnych przyczyn szkody. Stworzenie opinii i ocen związanych z zagadnieniami motoryzacyjnymi zlecane są zarówno przez zakłady ubezpieczeniowe, jak i producentów samochodowych. Poza tym wykonanie takich czynności zlecają sądy oraz kierowcy.

W przypadku rozczarowującej ekspertyzy wykonanej na zlecenie ubezpieczyciela, mamy możliwość wyceny szkód pojazdu za pośrednictwem niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego, któremu samemu zlecimy wykonanie drugiej ekspertyzy. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które uważają, że wysokość wyceny szkód nie jest adekwatna do strat rzeczywistych. Sporządzając dodatkowy kosztorys, mamy prawo do ubiegania się o uznanie go przez zakład ubezpieczeniowy.

Dokumenty potrzebne rzeczoznawcy samochodowemu

Udając się na spotkanie z rzeczoznawcą motoryzacyjnym, powinniśmy mieć przy sobie wszelkie dokumenty związane z pojazdem. Tymi są:

  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC,
  • prawo jazdy.

Niezbędne mogą okazać się także zdjęcia z miejsca wypadku lub kolizji oraz ekspertyza towarzystwa ubezpieczeniowego. Na spotkaniu z rzeczoznawcą opowiemy również swoją wersję wydarzeń, która może być pomocna w ustaleniu prawdziwego przebiegu wydarzeń.

Na co uważać podczas korzystania z usług certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego?

Kiedy korzystamy z usług certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, powinniśmy bacznie przyjrzeć się warunkom, w jakich przeprowadzane są oględziny. Wpływ na wycenę rzeczoznawcy ma np. dostęp do kanału lub podnośnika, które umożliwią mu obejrzenie podwozia samochodu. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. Warto przypilnować, by zatrudniony przez nas rzeczoznawca wykonał fotografię wszystkich uszkodzonych elementów. Dokumentacja zdjęciowa uszkodzonego pojazdu może okazać się podstawą wykonywanej w późniejszym czasie powypadkowej opinii technicznej.

Może się zdarzyć, że w trakcie naprawy samochodu, np. podczas rozkręcania poszczególnych części, mogą pokazać się nowe, niewidoczne wcześniej uszkodzenia. W takiej sytuacji należy zrobić im zdjęcie, a następnie poprosić o wykonanie kolejnych oględzin uzupełniających.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz