Artykuł sponsorowany

Kim jest rusznikarz i jakie usługi oferuje?

Kim jest rusznikarz i jakie usługi oferuje?

Rusznikarz to zawód niemalże wymarły i niecodzienny, którym trudni się w Polsce bardzo niewielu specjalistów. Zalicza się ich do grona ekspertów w swojej dziedzinie, a oferują oni wyrób, naprawę, renowację, a także doskonalenie broni palnej. Rusznikarze zajmują się przede wszystkim współczesną bronią palną wyprodukowaną po 1900 roku. Są to między innymi sztucery, ekspresy, kniejówki, strzelby oraz rzadziej broń historyczna czarnoprochowa.

Kim jest rusznikarz?

Profesja ta rozwija się od czasów pojawienia się pierwszej broni palnej. Rusznikarz to zatem rzemieślnik, który gros swojej pracy wykonuje ręcznie. Musi on też posiadać zmysł konstruktorski oraz szeroką wiedzę w zakresie obróbki metali, obróbki cieplnej, chemicznej oraz tę w zakresie metaloplastyki. Kwalifikacje zawodowe rusznikarza potwierdzane są zawsze egzaminem czeladniczym lub mistrzowskim w zawodzie rusznikarza.

Profesjonalny rusznikarz, aby sprostać tajnikom tego zawodu oraz współczesnym wymaganiom rynku, musi dysponować bogatym parkiem maszynowym do obróbki wiórowej i obróbki elektroerozyjnej. Wyposażenie jego pracowni to także innowacyjne i niebywale precyzyjne maszyny szlifierskie, maszyny do głębokich wierceń, a także urządzenia do obróbki cieplnej.

Czym zajmują się rusznikarze?

Szeroko wyspecjalizowane pracownie zajmują się:

  • wytwarzaniem broni według własnego projektu,
  • naprawą broni,
  • renowacją broni (również zabytkowych),
  • przerabianiem i modernizacją broni,
  • wykonywaniem osadu do broni,
  • montażem optyki,
  • dorabianiem części tj. magazynków, spustów, przyśpieszników.

Prócz tego przy rusznikarniach prowadzona jest dodatkowo sprzedaż broni i amunicji. Rusznikarze oferują również wiele modeli broni nowej oraz używanej, a także wyposażenie do nich. W ich pracowniach i sklepach można dostać wysokiej jakości lunety celownicze, noktowizory, termowizory, lornetki czy amunicję.

Wymienione powyżej wyroby kupić można m.in. w Rusznikarni WITEK, która działa w miejscowości Bolków. To tam można również poprosić o pozbawienie broni palnej cech użytkowych tak, by móc ją potraktować jako ciekawy element dekoracyjny wnętrz np. w hotelu, restauracji, zajeździe czy w domowym salonie.

Dlaczego warto mieć broń od rusznikarza?

Broń od rusznikarza nie jest bronią standardową. Wyróżnia się ona swoją unikalną estetyką, która czerpie inspirację z wyglądu broni historycznych. Zachowana jest przy tym wysoka funkcjonalność i sprawność strzelb, kniejówek czy też ekspresów, które mogą posłużyć do polowań, pokazów strzeleckich czy do zabawy na strzelnicach.

Warto podkreślić, że bronie od rusznikarzy mogą być tworzone w dowolnym kalibrze według potrzeb klienta. Elementy drewniane wykonywane są najczęściej z luksusowego materiału np. orzechu tureckiego, a metalowe wstawki ozdobne mogą być dodatkowo upiększone grawerunkiem. O przygotowanie takiej broni można poprosić rusznikarza Rafała Witka, który oferuje m.in. Kipplauf kurkowy model K5. Wyróżnia się on mocnym korpusem, podwójnym zamkiem Kersten, wzmocnionym podwójnym zamkiem hakowym, blokowaną ramką Purdeya, a także spustem typu niemieckiego. Lufa stworzona została zaś z wysokiej jakości stali selekcjonowanej, a sztucer łamany cechuje się łatwym demontażem, dobrą obsługą oraz długą żywotnością.

Broń myśliwska od rusznikarzy to zatem broń prestiżowa, która po latach użytkowania staje się cennym zabytkiem. Nic dziwnego, że do pracowni rusznikarskich ściąga wielu kolekcjonerów. 

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz