Materiał Partnera

Kim jest radca prawny i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Kim jest radca prawny i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób błędnie postrzega radcę prawnego, jako osobę, która może jedynie udzielić nam porady prawnej. W rzeczywistości zawód ten niewiele różni się uprawnieniami od zawodu adwokata. Radcowie prawni uprawnieni są nie tylko do prowadzenia konsultacji, ale również mogą reprezentować nas w sądzie jako pełnomocnik lub obrońca. Zobacz, w jakich sprawach możesz liczyć na pomoc radców prawnych.

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego jest zawodem zaufania publicznego, regulowanym ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Głównym zadaniem radcy prawnego jest świadczenie pomocy prawnej. Korzystając z usług kancelarii radców prawnych, możemy liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • prawa handlowego,
  • prawa bankowego,
  • spraw rodzinnych,
  • prawa pracy,
  • zamówień publicznych i prawa budowlanego,
  • prawa autorskiego, reklamy, mediów i prawa Internetu.

Ponadto, w zakres działań kancelarii radców prawnych wchodzą także usługi prawne dla wspólnot mieszkaniowych, sprawy odszkodowawcze i ubezpieczeniowe.

Poza udzielaniem porad i konsultacji prawnych radcowie prawni trudnią się także w  sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

 Jak wybrać dobrą kancelarię radców prawnych?

Poszukując dobrego radcy prawnego, warto sprawdzić najpierw, czy wybrana przez nas kancelaria świadczy usługi, które nas interesują. Nie istnieją bowiem regulacje prawne dotyczące podmiotów obsługiwanych przez radców prawnych: mogą zatem świadczyć oni usługi dla firm, wspólnot, jak i klientów indywidualnych.

Ponadto, warto zainteresować się, czy dziedzina prawna, w której zakresie potrzebujemy doradztwa, leży w zakresie wybranej przez nas kancelarii. Najlepiej wybrać kancelarią, świadczącą usługi w szerokim zakresie, taką jak Kancelaria Radców Prawnych M. Pilichowska, J. Karolak.

Nie bez znaczenia jest tu również wykształcenie oraz doświadczenie radców. Wieloletnie doświadczenie często niesie za sobą ogromną, nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę.

Kolejnym czynnikiem jest także obszar, na którym dana kancelaria świadczy swoje usługi. Dobre kancelarie, takie jak Kancelaria Radców Prawnych M. Pilichowska, J. Karolak oferują klientom możliwość e-konsultacji, co pozwala na uzyskanie porady prawnej z dowolnego miejsca, a co za tym idzie, pozwala nam zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na dojazdy na miejsce spotkań.

Prowadząc firmę, warto zdecydować się również na stałą współpracę z kancelarią radców prawnych, którzy pomogą nam zrozumieć ciągle zmieniające się przepisy prawa pracy i doradzą w wielu sytuacjach związanych z prowadzeniem własnej działalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz