Materiał Partnera

Kim jest radca prawny?

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego często niesłusznie bywa mylony z zawodem adwokata. Chociaż mają podobne kompetencje, różni je kilka istotnych szczegółów. Radca prawny to osoba, świadcząca pomoc prawną w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych. Na czym dokładnie polega jego praca, kogo może reprezentować i jakie są jego obowiązki, dowiesz się z poniższego artykułu.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż zawód radcy prawnego jest zawodem zaufania publicznego, co zobowiązuje go, między innymi, do dochowywania tajemnicy zawodowej, niezależności, unikania konfliktów interesów, ochrony godności zawodu w życiu publicznym, prywatnym oraz zawodowym czy lojalności wobec klientów. Jakie są jego obowiązki?

Po poradę do radcy

Radca prawny świadczy pomoc prawną poprzez udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych, a także występowanie przed urzędami oraz sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Radca może reprezentować swojego klienta przed takimi instytucjami, jak Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny czy nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka. Może on reprezentować zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Polecaną przez wielu zadowolonych klientów jest renomowana Kancelaria Konrada Jaeschke. Ponad 10 letnie doświadczenie, najwyższa jakość usług, obsługa przedsiębiorstw i klientów indywidualnych, profesjonalizm oraz rzetelna realizacja zleceń powodują, że ta kancelaria rady prawnego cieszy się bardzo dobrą opinią.

Forma zatrudnienia

W odróżnieniu od adwokatów, radcowie prawni mogą wykonywać swój zawód w oparciu o stosunek pracy w formie umowy o pracę, a także w kancelarii radcy prawnego, na podstawie umowy cywilnoprawnej lub w spółce. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stosunku pracy, radca nie może występować w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, z wyjątkiem stosunku pracy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.

Droga na szczyt

Droga do zostania radcą prawnym jest dość długa. Podstawa to magisterskie studia prawnicze, a następnie odbycie trwającej trzy lata aplikacji radcowskiej i złożenie egzaminu. Ponadto trzeba móc korzystać z pełni praw publicznych i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Kandydatów na radców prawnych czekają dwa egzaminy. Pierwszy na aplikację, prowadzony w formie egzaminu państwowego i będący testem jednokrotnego wyboru oraz egzamin radcowski, po zakończeniu aplikacji. Ten egzamin państwowy składa się z pięciu części i polega na rozwiązaniu zadań z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego. Trzeba także wykazać się znajomością zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Po zdaniu egzaminu należy złożyć ślubowanie, aby móc wykonywać zawód radcy prawnego.

Opracowanie:
Zamość, prym. Wyszyńskiego 39b
tel. 502 655 774
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz