Artykuł sponsorowany

Kim jest introligator? Na czym polega jego praca?

Kim jest introligator? Na czym polega jego praca?

Podstawowym zadaniem introligatora jest oprawianie książek. To jednak nie jedyna usługa, jaką wykonuje ten rzemieślnik. Na czym polega jego praca? I kiedy mogą się nam przydać świadczone przez niego usługi? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Szlachetny zawód

Tradycyjnie zawód introligatora związany jest z tworzeniem książek. Tworzeniem w sensie praktycznym. To właśnie introligator składa wszystkie elementy razem, dzięki jego pracy czytamy równo zszyte strony zamknięte w eleganckiej oprawie zamiast zwykłego stosu kartek. Ale dziś zakłady introligatorskie to już nie tylko miejsca, w których powstają książki. Wykonuje się w nich także szereg różnych, często ozdobnych, artykułów papierniczych. To właśnie w introligatorniach powstają albumy na zdjęcia, bruliony, notatniki, kalendarze, a nawet opakowania z kartonu. Praca introligatorów jest ciężka, ale pożyteczna – towarzyszy jej też pewien wyjątkowy klimat.

Słownik introligatora

Introligatorzy na co dzień stosują słownictwo, którego „zwykły Kowalski” może nie zrozumieć. Oto niektóre pojęcia, których używa się w zakładach introligatorskich:

  • Sztancowanie – inaczej można powiedzieć „wykrawanie”. To czynność wykonywana przez introligatorów, która polega na wykrojeniu z papieru, kartonu, tektury lub innego materiału pożądanego i skomplikowanego kształtu, którego nie można wyciąć przy pomocy zwykłej gilotyny. Sztancowanie wykonuje się przy pomocy wykrojnika – narzędzia zakończonego nożem o specyficznym kształcie.
  • Rowkowanie – często towarzyszy sztancowaniu – wykonuje się je tym samym narzędziem. Rowkowanie polega na wygniataniu, np. w tekturze, linii o ustalonych w projekcie kształtach. 
  • Bigowanie – słowo to pochodzi od niemieckiego czasownika oznaczającego po prostu zaginanie. W ramach tej czynności introligator ułatwia zaginanie materiału w wyznaczonych miejscach, wykonując w nich specjalne wgniecenia. Dzięki temu możliwe jest właściwe złożenie kartonu.
  • Tłoczenie – to sposób uszlachetniania druku. Polega ono na tworzeniu na papierze, skórze lub tworzywach sztucznych wypukłego bądź wklęsłego wzoru. Zwykle w ten sposób uwypukla się nadrukowane wcześniej napisy lub symbole. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego tłoka.

To oczywiście tylko niektóre pojęcia i usługi wykonywane przez zakłady introligatorskie – te, których nazwy nie są oczywiste dla osób niezwiązanych z branżą introligatorską.

Nie dla każdego

Chociaż pracę introligatorów od lat ułatwiają coraz bardziej zaawansowane maszyny, to nadal nie każdy może ją wykonywać. Potrzeba do tego nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale też bardzo dużej precyzji – wszystkie elementy muszą do siebie idealnie pasować. Introlech. Introligatornia to miejsce, w którym znajdziemy fachowe usługi introligatorskie. Pracujący tam specjaliści są dokładni. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w wykonywaniu opakowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz