Artykuł sponsorowany

Kim jest internista i kiedy się do niego zgłosić?

Kim jest internista i kiedy się do niego zgłosić?

Internista zajmuje się chorobami układu wewnętrznego, musi więc posiadać rozległą wiedzę na temat organizmu człowieka. Nazywany jest lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ w pierwszej kolejności do niego zgłaszamy się w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych. Ponadto internista decyduje o skierowaniu pacjenta na dalsze badania specjalistyczne, a więc jego decyzje wpływają na przebieg leczenia.

W czym specjalizuje się internista?

Lekarz internista jest specjalistą od chorób wewnętrznych i diagnostyki. Interna, jedna z dziedzin medycyny, nazywana jest królową specjalizacji lekarskich, ponieważ stanowi fundament opieki medycznej. Specjaliści z tej dyscypliny wykazują się ogromną wiedzą na temat najważniejszych układów organizmu człowieka: krążenia, oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego, moczowego i hormonalnego. Głównym zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest ocena funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz diagnoza jakichkolwiek nieprawidłowości. Internista jest więc lekarzem, który jako pierwszy może zdiagnozować m.in.:

  • nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze,

  • zaburzenia rytmu serca,

  • miażdżycę,

  • zakrzepicę,

  • zakażenia dróg oddechowych,

  • astmę oskrzelową,

  • kamicę,

  • zapalenie pęcherza moczowego,

  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,

  • reumatoidalne zapalenie stawów,

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Niejednokrotnie od internisty zależy dalszy los pacjenta. Po wstępnej diagnozie, lekarz pierwszego kontaktu decyduje o konieczności dalszego leczenia, kieruje pacjenta do lekarzy specjalistów oraz wystawia skierowania na dodatkowe badania.

Jak przebiega wizyta u internisty?

Przychodnia lekarska Salus w Zagórowie oferuje pacjentom konsultacje internistyczne. Każda wizyta u specjalisty od chorób wewnętrznych rozpoczyna się wywiadem, czyli rozmową, podczas której lekarz zbiera informacje o zaobserwowanych przez chorego symptomach, przebytych chorobach oraz stosowanych lekach i suplementach diety. Następnie ocenia dostarczone wyniki badań, na przykład badania krwi. Internista przeprowadza również badanie wzrokowe lub palpacyjne, po czym, w zależności od zgłoszonych objawów, osłuchuje drogi oddechowe i zagląda w gardło. Jeśli symptomy wskazują taką konieczność, lekarz pierwszego kontaktu mierzy ciśnienie krwi oraz dokonuje pomiaru stężenia glukozy. Po zdiagnozowaniu choroby, internista wystawia receptę na określone leki, ustala ich dawkowanie, kieruje pacjenta na dodatkowe badania, może również zaproponować wizytę u lekarza innej specjalizacji, np. kardiologa, ortopedy lub neurologa.

Opracowanie:
Zagórów, Pyzderska 5
tel. 63 274 30 52
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz