Materiał Partnera

Kim jest doradca podatkowy i kiedy skorzystać z jego usług?

Kim jest doradca podatkowy i kiedy skorzystać z jego usług?

Doradca podatkowy to zawód stosunkowy nowy w Polsce, niezwykle jednak przydatny małym czy dużym firmom oraz osobom prywatnym, które mają różne wątpliwości w kwestiach podatkowych. Jakie są jego obowiązki i kompetencje? W czym może nam pomóc? Kiedy się do niego zwrócić? Oraz na co zwrócić uwagę, aby nie trafić na doradcę bez uprawnień? Poniżej garść potrzebnych informacji.

Usługi doradcy podatkowego

Doradca podatkowy to w pewnym sensie połączenie dwóch zawodów – prawnika oraz doradcy finansowego. Nad doradcami czuwa Krajowa Izba Doradców Podatkowych, dlatego koniecznie należy sprawdzić certyfikat u osoby, którą wybieramy, abyśmy nie trafili na osobę bez uprawnień. Ponadto, obowiązuje ich ubezpieczenie OC, które daje nam pewność odszkodowania w przypadku błędów finansowych. Jego zadaniem jest udzielanie porad dotyczących zawiłości prawa podatkowego zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom. W zakresie jego kompetencji leży również przygotowywanie różnego rodzaju raportów oraz sporządzanie deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg podatkowych czy wydawanie opinii dotyczących obowiązków podatkowych. Poza samym udzielaniem różnorodnych porad, doradca podatkowy może także reprezentować firmę podczas procesów sądowych oraz jest pośrednikiem między urzędem, a podatnikiem.  Pomaga także prywatnym osobom na przykład w obliczeniu podatku czy darowizny czy spadku.

Doradztwo podatkowe

Doradca podatkowy może być przydatny na każdym etapie prowadzenia firmy. Począwszy od etapu jej założenia, gdzie może udzielić szerokiego wsparcia osobie rozpoczynającej swą działalność. Natomiast, jeżeli już prowadzimy swą firmę to dba o jej bezpieczeństwo podatkowe, jak i rozwój firmy. Przez rzetelne prowadzenie dokumentacji i wywiązywanie się z terminów, unika wielu kar. System podatkowy jest dość restrykcyjny, niestosowanie się do przepisów czy błędy podatkowe, mogą skończyć się wysoką grzywną. Doradca podatkowy musi nieustannie aktualizować swą wiedzę, aby nadążyć za zmieniającymi się przepisami. Warto skorzystać z profesjonalnego doradcy podatkowego w Kontakt s.c. Biuro rachunkowe oraz innych usług biura księgowego. W przypadku prowadzenia firmy przez biuro rachunkowe, zazwyczaj za niewielką dopłatą, możemy korzystać z szeroko rozumianego doradztwa podatkowego przez grono ekspertów. 

Opracowanie:
Kraków, Koszykarska 27b
tel. 12 269 90 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz