Artykuł sponsorowany

Kim jest dermatolog i jakie choroby leczy?

Kim jest dermatolog i jakie choroby leczy?

Skóra stanowi niezwykle istotny narząd ludzkiego organizmu, będąc jego barierą ochronną. Na co dzień jest narażona na oddziaływanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, a co za tym idzie - jest narażona na liczne uszkodzenia. Jeśli na skórze powstają przebarwienia, stany zapalne i inne zmiany odbiegające od normy, koniecznym może okazać się spotkanie z dermatologiem. Jaki jest zakres jego kompetencji i w jaki sposób może pomóc?

Dermatolog - czym się zajmuje?


W pierwszym odruchu, lekarz dermatolog kojarzy się z osobą zajmującą się w głównej mierze leczeniem młodzieńczych zmian skórnych. Warto jednak wiedzieć, iż lekarz o tej specjalizacji diagnozuje nie tylko problemy ze skórą trądzikową. Choroby skóry mogą pojawiać się zarówno samoistnie jak i w postaci jednego z objawów danego schorzenia. Z tego względu dermatolog powinien posiadać wiedzę nie tylko z zakresu własnej specjalizacji, ale również tą z zakresu alergologii, onkologii, immunologii a nawet chorób przenoszonych drogą płciową.

Dermatolog jest więc specjalistą diagnozującym i leczącym choroby skórne, jak również różnych przypadłości ogólnoustrojowych, jeśli objawy danego schorzenia znajdują się na powierzchni skóry. Dla przykładu, leczenie opryszczki może wynikać z obecności wirusa HSV w organizmie.

Dermatologia - podział według specjalizacji


Jak widać, dermatolog zajmuje się nie tylko leczeniem pokrzywki czy trądziku. Z uwagi na szeroki aspekt działań związanych z dermatologią, każdy lekarz specjalista koncentruje się na określonej podspecjalizacji. Dzięki temu dermatolog może być bardziej skuteczny w ramach własnej dziedziny. Tak prezentują się kategorie specjalizacji podejmujących leczenie chorób skórnych w określonych przypadkach:

  • Medycyna estetyczna - obszar zajmujący się profilaktyką procesów starzenia się skóry oraz wykonywaniem zabiegów małoinwazyjnych mających na celu opóźnić ten proces.
  • Kosmetologia - skupia się na przypadkach związanych z pielęgnacją skóry, paznokci i włosów. Zabiegi kosmetologiczne wykonuje się dedykowanymi preparatami.
  • Wenerologia - dział dermatologii, której przedmiotem jest diagnostyka chorób skórnych przenoszonych drogą płciową (np. leczenie grzybicy skóry).
  • Dermatochirurgia - przedmiotem tej specjalizacji jest leczenie czyraków oraz innych zmian skórnych przy pomocy zabiegów chirurgicznych bądź laserowych.
  • Dermatologia dziecięca - zajmuje się diagnostyką chorób skóry oraz ich leczeniem o małych pacjentów.

Wizyta u dermatologa - w jakich przypadkach?

Konsultacje dermatologiczne powinny odbyć się w momencie stwierdzenia problemu skórnego. Okazjonalnie pojawiający się trądzik czy suchość skóry w chłodnych częściach roku nie muszą świadczyć o procesie chorobowym. Długotrwałe leczenie łupieżu czy łuszczycy mogą być jednak zjawiskiem nie tyle uciążliwym co niepokojącym ze zdrowotnego punktu widzenia. Długo utrzymująca się grzybica skóry, jej zaczerwienienie czy inne dolegliwości mogą wymagać interwencji specjalisty. Warto zasięgnąć porady dermatologicznej w takich przypadkach jak:

  • znacznie rozszerzone pory i widoczne zaskórniki,
  • niewyjaśnione zmiany skórne np. wysypka, pokrzywka,
  • zaczerwienienie skóry na twarzy bądź w jej okolicach,
  • nadmierna suchość lub łuszczenie się skóry,
  • pojawiające się brodawki lub znamiona,
  • przebarwienia skóry,
  • łamliwość włosów i paznokci.

Podczas konsultacji dermatologicznej lekarz dermatolog jest w stanie ustalić przyczynę danej przypadłości oraz zlecić dalsze leczenie w zależności od skali przypadku. W przypadku pojawienia się niepokojącej zmiany skórnej należy umówić się na spotkanie ze specjalistą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz