Artykuł sponsorowany

Kilka uwag o remoncie łazienki

Kilka uwag o remoncie łazienki

Właściwe zaprojektowanie łazienki w domu jednorodzinnym i mieszkaniu lub w przypadku ich remontu, pozwoli na późniejsze komfortowe jej użytkowanie oraz ustrzeże nas przed koniecznością kosztownych przeróbek i modernizacji. Zarówno w przypadku większych łazienek, jak również tych o niewielkim metrażu, często spotykanych w blokach, do rozstrzygnięcia pozostają podobne kwestie: zapewnienie optymalnego wykorzystania przestrzeni, właściwe doprowadzenie rur odpływowych, cyrkulacja powietrza, położenia płytek, czy montaż wanny lub prysznicu.

Wentylacja, odpływy i sanitariaty

Zapewnienie właściwych systemów nawiewnych i wywiewnych pozwoli ustrzec się zagrzybionych ścian w przyszłości i zapewni szybką wentylację łazienki w przypadku jej zaparowania; jest również odpowiedzialne za bezpieczne użytkowanie grzewczych pieców gazowych, które wciąż można spotkać w budownictwie starszego typu. Włączenie ekstrakcji powietrza może odbywać się automatycznie po otwarciu drzwi łazienkowych lub zapaleniu światła, bądź za pomocą manualnego przełącznika; w przypadku obecności tunelu wentylacyjnego, można również poprzestać na samoczynnym zasysaniu powietrza. Warto również zawczasu zaplanować rozmieszczenie oświetlenia, najlepiej z kilku źródeł i o różnej mocy, co pozwoli na komfort użytkowania i oszczędności na rachunkach. Przed układaniem płytek podłogowych konieczne jest także umiejscowienie rur odpływowych do wanny lub prysznicu, pamiętając oczywiście o odpowiednim ich nachyleniu. W przypadku toalet najpopularniejsze są systemy podwieszane do lekkiej zabudowy pod płyty kartonowo – gipsowe lub ciężkiej, obmurowanej. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca i ułatwia utrzymanie czystości na płytkach podłogowych, więc jeśli posiadamy muszle starszego typu, warto ją wymienić podczas remontu łazienki. Przy montażu umywalki należy pamiętać, aby ją umiejscowić na wysokości około 80 cm od podłogi, natomiast dyszę prysznica w odległości 180 cm od podstawy brodzika.

Płytki ścienne i podłogowe

Poza względami praktycznymi ważne jest zadbanie o estetykę łazienki, a więc dobór właściwego koloru i rozmiaru płytek podłogowych i ściennych. Firmy kładzące płytki z pewnością pomogą dobrać takie o odpowiednio niskim stopniu nasiąkliwości i rozmiarze odpowiednim do wymiarów danej łazienki. Jak tłumaczy fachowiec z firmy Stiffliz Marcin Stefański, układanie sposobem płytki na płytki jest praktykowane w wyjątkowych sytuacjach, z reguły jednak uprzednie zbicie starych płytek jest lepszym rozwiązaniem, gwarantującym długie i bezproblemowe użytkowanie łazienki. Trzeba brać pod uwagę, że zarówno układanie płytek na ścianie, jak i układanie terakoty lub gresu na podłodze, a zwłaszcza układanie mozaiki, jest czasochłonne i wymaga doświadczenia, dlatego dobrze jest zawczasu poszukać dobrej firmy świadczącej usługi glazurnicze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz