Materiał Partnera

Kilka praktycznych porad jak układać glazurę

Kilka praktycznych porad jak układać glazurę

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie powierzchni ścian i podłóg, szczególnie w łazience i kuchni, jest położenie płytek ceramicznych. My skupimy się na glazurze. Nie jest to skomplikowany proces, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jednak jeśli nie masz na tym polu doświadczenia, lepiej skorzystać z usług fachowców, jak firma Kafelek z Kosieczyna.

Co jest potrzebne do układania płytek?

Zanim fachowiec przestąpi do układania glazury powinien zaopatrzyć się w materiały oraz narzędzia, które będą mu potrzebne do wykonania pracy. Niezbędna będzie emulsja do gruntowania powierzchni, na których mają zostać położone płytki. Do tego klej oraz klejowa i wyrównująca zaprawa spoinowa. Przyda się również fuga – może być w kolorze glazury albo w bardziej wyrazistej, kontrastowej barwie. Paca, gumowy ściągacz, poziomica, miara, sznur pomiarowy, ołówek i linijka to narzędzia bez których ciężko będzie rozplanować i ułożyć płytki zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Konieczny będzie także gumowy młotek oraz zapas krzyżyków dystansowych.

Układanie glazury na ścianie i na podłodze

Układanie płytek ceramicznych, w tym wypadku glazury, odbywa się w kilku etapach. Każdy z nich jest bardzo ważny, by osiągnąć zamierzony efekt. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża pod układanie płytek. Betonowe powierzchnie należy oczyścić i umyć, przy pomocy odkurzacza, roztworu alkaicznego oraz wody. Potem nakładana jest emulsja do gruntowania. W przypadku podłóg, które mają popękaną nawierzchnię należy zastosować wylewkę samopoziomującą. Kolejnym etapem jest dopasowanie płytek do podłoża. Pomocny w tym jest sznur pomiarowy, przy użyciu którego wykonuje się prostopadłe linie, wzdłuż których zostaną ułożone płytki. Przy planowaniu ułożenia glazury należy mieć na uwadze szerokość spoin, które zostaną wypełnione fugą. Potem można przejść do kolejnego etapu, jakim jest układanie płytek. Rozpoczynamy je zawsze od ściany umieszczonej najdalej od wejścia. Jeśli kafelki mają być ułożone na całej wysokości ściany, wówczas zaznaczamy jeden rząd na środku. Kiedy płytki układane są do połowy wysokości, należy ułożyć najwyższy rząd. Należy pamiętać o zaplanowaniu miejsca na płytki podłogowe, tak by stykały się z krawędziami ściennych. Klej nakładany jest grubą warstwą przy pomocy pacy lub kielni i rozprowadzany zębatą szpachlą. Miejsca dla płytek z wycięciami należy pozostawić puste. Można je wypełnić przyciętymi płytkami, dopiero gdy zostanie pokryta glazurą cła powierzchnia. Dla zachowaniu równych spoin glazurnik powinien zastosować krzyżyki. W przypadku układania glazury na podłodze należy zacząć od położenia pierwszej płytki równolegle do ściany i dopasować do niej cały pierwszy rząd. Potrzebna jest gruba warstwa kleju, w którą wciska się płytki i opukuje się je z pomocą gumowego młotka. Płytki cokołowe umieszczane są na końcu, po tym jak spoiny płytek podłogowych zostaną wypełnione fugą.

Fugowanie płytek

Zanim glazurnik przystąpi do fugowania spoin, musi mieć pewność, że klej całkowicie wysechł. Wilgo może prowadzić do przebarwienia zaprawy fugowej. Spoiny wokół elementów ruchomych, przyłączeń oraz spoiny narożne należy zabezpieczyć papierową taśmą, gdyż są uzupełniane na końcu silikonem sanitarnym. Fugowanie płytek ściennych polega na rozprowadzeniu zaprawy spoinowej gumą albo pacą i starannym wcieraniu jej w szczeliny. Kiedy fuga stanie się matowa, przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki należy oczyścić powierzchnię. By fuga była odpowiednio utwardzona dobrze jest przetrzeć ją na wilgotno kilkakrotnie. Powierzchnie podłogowe, które są pokryte płytkami z jednakowymi spoinami, są pokrywane fugą na całej powierzchni. Zaprawę wylewa się fragmentami na czystą powierzchnię i gumową packą wciera się w szczeliny. Nadmiar materiału należy usunąć.

Można też pomyśleć o elementach wykończeniowych do kafelków. Ceramiczne cokoły można przytwierdzić na klej, zaś listwy wykończeniowe przy pomocy elementów mocujących (np. kołków rozporowych).

Opracowanie:
Kosieczyn, os. Słoneczne 3 c lok. 4
tel. 601 657 737
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz