Artykuł sponsorowany

Kilka podstawowych faktów o mapie do celów projektowych.

Kilka podstawowych faktów o mapie do celów projektowych.

Jedną z usług firm geodezyjnych świadczoną dla indywidualnych klientów jest wykonanie mapy do celów projektowych. Uzyskanie jej stanowi kluczowy etap w procesie budowy domu. Brak tego specyficznego dokumentu uniemożliwia stworzenie projektu, a w konsekwencji  złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Co należy wiedzieć o tej charakterystycznej mapie?

Pojęcie i istota

Nie powinniśmy mieć wątpliwości, że mapa do celów projektowych musi być wykonana przez uprawnionego geodetę. Opracowuje on ją na podstawie tak zwanej mapy zasadniczej. Zazwyczaj jest ona jej kopią. Jednak mapa zasadnicza, którą uzyskuje się w wersji drukowanej lub cyfrowej, zawsze posiada adnotację urzędową świadczącą o tym, że nie może być ona użyta do celów projektowych. Geodeta dokonuje jej wektoryzacji i aktualizacji, by była zgodna z rzeczywistą sytuacją terenową. Mapa do celów projektowych powinna także obejmować obszar wokół miejsca budowy, który zazwyczaj wynosi 30 metrów oraz wyraźnie zaznaczony obszar aktualizacji.

Proces uzyskania

Wiadomo, że pierwszym krokiem musi być zlecenie uprawnionemu geodecie wykonanie interesującej nas usługi, w tym przypadku mapy do celów projektowych. I tak naprawdę na tym nasza rola się kończy, bowiem to geodeta zgłasza w odpowiednim urzędzie potrzebę udostępnienia mapy zasadniczej. Czas oczekiwania na jej uzyskanie wynosi nie więcej niż 10 dni. Po otrzymaniu wykonuje się pomiar aktualizacyjny. Następnie zaktualizowaną trzeba wysłać z powrotem do Powiatowego Urzędu Geodezji i Kartografii w celu zatwierdzenia. Ostatnim etapem będzie wydruk i podbicie w PUGiK oraz dostarczenie inwestorowi, który musi uiścić opłatę za wykonaną usługę.

Ceny

Rozpiętość cenowa uzyskania mapy do celów projektowych jest dość szeroka. W głównej mierze koszt jej uzyskania uzależniony jest od regionu, w którym znajduje się budowa. Do innych czynników wpływających na cenę takiej usługi zalicza się stan mapy zasadniczej, poziom zagospodarowania terenu, a także rozmiar powierzchni inwestycji. W konsekwencji ostateczna cena zależna jest od nakładu pracy geodety. Natomiast biorąc pod uwagę samą lokalizację najtańsze mapy uzyskamy w województwie kujawsko-pomorskim – średnio za 504 złotych, a najdroższe w śląskim – średnio za 1 102 zł. Uśredniona cena dla całego kraju wynosi 731 złotych.

Mapy do celów projektowych to niezbędny element procesu budowy domu. Konkurencyjne ceny i szereg innych usług geodezyjnych oferuje przedsiębiorstwo MT-Geodezja bazując na sprawdzonych i nowoczesnych technologiach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz