Artykuł sponsorowany

Kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego i inspektor inwestorski – czym się różnią?

Kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego i inspektor inwestorski – czym się różnią?

Jakie funkcje na budowie spełniają kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego oraz  inspektor inwestorski? Czy każdy z nich musi uczestniczyć w procesie budowy domu? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy prawa i jakie funkcje na budowie pełni każda z tych osób.

Kierownik budowy – kim jest?

Kierownik budowy to osoba odpowiedzialna za kierowanie pracami budowlanymi, którego obecność jest wymagana w procesie budowy, rozbudowy lub nadbudowy domu. Osoba pełniąca to stanowisko musi posiadać uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi. W szczególnych uzasadnionych przypadkach prawo budowlane wskazuje zakres robót, których kierownictwo musi być powierzone specjalistom w danych dziedzinach.

Inspektor nadzoru budowlanego a inspektor nadzoru inwestorskiego

Funkcja inspektora nadzoru budowlanego jest często mylona z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Osoba pełniąca pierwszą funkcję jest urzędnikiem państwowym, która ma uprawnienia do wystawienia mandatu w przypadku rażących niedociągnięć budowlanych. W zakres jego kompetencji wchodzą wszelkie sprawy związane z zakresem nadzoru budowlanego. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest natomiast uczestnikiem procesu budowlanego, który  musi posiadać rozległą wiedzę teoretyczną oraz być przygotowany do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej. Inspektor jest ustanawiany przez inwestora lub przydzielany obowiązkowo, jeżeli poziom trudności prac jest szczególnie wysoki.

Dlaczego warto ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego to najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa prac na budowie. Do jego obowiązków należą zarówno reprezentacja klienta na budowie, jak i dbałość o staranne wykonanie brak technicznych oraz pełnienie kontroli nad działaniami kierownika budowy.

Dlaczego warto zatrudnić inspektora budowlanego?

Zatrudniając wykwalifikowanego inspektora inwestorskiego, np. z firmy Marfi, można zyskać pewność, że prace zostaną wykonane zgodnie z najlepszą wiedzą techniczną. Powołując inspektora, inwestor zabezpiecza się przed koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat za wykonanie prac poprawkowych w przyszłości. Co więcej, inwestor nadzoru inwestorskiego może prowadzić kontrolę zużycia materiałów budowlanych i weryfikować  działania firmy budowlanej, które mogłyby obciążyć budżet klienta. Wbrew pozorom koszty wygenerowane przez zatrudnienie dodatkowej osoby na budowie szybko się zwrócą, a korzyści będą niepomiernie wyższe niż początkowe uszczuplenie budżetu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz