Artykuł sponsorowany

Kierownik budowy domu jednorodzinnego – jakie ma obowiązki?

Kierownik budowy domu jednorodzinnego – jakie ma obowiązki?

Budowa własnego domu to poważne wyzwanie finansowe i logistyczne. Zgromadzenie kapitału lub organizacja kredytu to jednak nie jedyne zmartwienie przyszłych lokatorów. Przed nimi również jest mnóstwo kwestii formalnych, w tym wybór projektu oraz kierownika budowy, który będzie wsparciem na każdym etapie realizacji, w tym – uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie robót. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są poszczególne obowiązki kierownictwa budowy.

Obecność kierownika budowy to wymóg prawny i obowiązek każdego inwestora prywatnego oraz komercyjnego, zgodnie z Art. 43 Ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., ujednoliconym w Dzienniku Ustaw z 2017 r., poz. 1332. Ustawa precyzuje też, że nadzór nad budową może sprawować wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia konstrukcyjno – budowlane. Kierownik budowy ma średnie lub wyższe wykształcenie w zakresie budownictwa bądź architektury oraz udokumentowany staż, co wynika z Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r., w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Kompleksowa obsługa i bezpieczeństwo podczas budowy

Jak podkreśla Krystian Ziółkowski z Biura Inżynierskiego Pro ­– Arch:  rola kierownika budowy nigdy nie powinna ograniczać się do okazjonalnych wizyt na placu czy dokonywania zdawkowych wpisów w dzienniku budowy. W zakres jego obowiązków wchodzą między innymi takie działania, jak:

  • sporządzenie protokołu przejęcia nadzoru nad placem budowy,
  • skrupulatne prowadzenie dziennika budowy wraz ze szczegółową instrukcją BHP,
  • oznaczenie terenu budowy (tablica informacyjna) oraz jego zabezpieczenie,
  • nadzór nad prawidłowością pomiarów geodezyjnych oraz organizacja placu budowy,
  • nadzór nad wykonaniem robót budowlanych zgodnie z projektem,
  • przygotowanie domu do odbioru technicznego.

Odbiory przyłączy i zakończenie budowy

Kierownik budowy czuwa również nad tym, by zostały sprawdzone wszystkie instalacje zanim budynek będzie oficjalnie oddany do odbioru. Jego zadaniem jest więc zebranie niezbędnych protokołów odbioru przyłączy: gazowego, energetycznego, wodociągowego, kanalizacyjnego, a także protokołu kominiarskiego i badania szczelności instalacji gazowej.

Odbiór Twojego domu będzie więc możliwy dopiero wówczas, gdy kierownik dopełni wspomnianych wyżej formalności, odbiorów instalacji oraz zadba o to, by plac budowy pozostał czysty, bez żadnych wykopów, gruzu czy zbędnych rusztowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz