Artykuł sponsorowany

Kierowca ADR a czas pracy. Co warto wiedzieć?

Kierowca ADR a czas pracy. Co warto wiedzieć?

Transport towarów wiąże się z częstymi pobytami poza domem, szczególnie jeśli miejsce docelowe znajduje się za granicą. Dotyczy to również kierowców ADR, którzy zajmują się przewozem ładunków niebezpiecznych (między innymi toksycznych, wybuchowych, zakaźnych czy łatwopalnych). Co warto wiedzieć na temat czasu ich pracy? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Ile pracują kierowcy ADR?

Czas pracy kierowców jest z reguły dosyć nieregularny, bo zależy między innymi od trasy zaplanowanej na dany dzień. Konkretna liczba godzin jest ustalona zarówno w skali dnia, jak i miesiąca. Tak naprawdę z reguły bierze się pod uwagę dwa tygodnie. Wówczas liczba przepracowanych godzin kierowcy ADR może wynosić maksymalnie 90 oraz 56 w jednym tygodniu. Jeśli chodzi natomiast o dzienny rozkład, zwykle zatrudniony musi poświęcić przynajmniej 11 godzin na odpoczynek. Zdarza się jednak, że następują odstępstwa od tej reguły. Co więcej, zazwyczaj kierowca jest zobowiązany do odpoczynku przez 45 minut na przestrzeni 4,5 godziny pracy.

Jest to bardzo ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu uwagi i ostrożności na drodze. Poza tym kierowcy przysługuje określona liczba dni wolnych po powrocie z trasy. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku przewoźników, którzy jeżdżą na duże odległości, na przykład za granicę. Wówczas wolne dni są czasem, który mogą spędzić z rodziną, wymienić się przeżyciami oraz nadrobić zaległości powstałe podczas ich nieobecności.

Czy warto zostać kierowcą ADR?

Elastyczny czas pracy i długie pobyty poza domem to coś, co niektórych kandydatów na kierowców może zniechęcać. Rzeczywiście tęsknota za bliskimi jest minusem, ale warto pamiętać o tym, że obecnie kontaktowanie się z innymi za pomocą telefonu nie stanowi problemu. Poza tym żadna praca nie jest idealna, a długa rozłąka może zostać wynagrodzona zdobyciem nowych doświadczeń, o których opowiada się rodzinie.

Kierowców ADR zatrudniają specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Trans Polonia Group. Należy pamiętać o tym, że to szczególne stanowisko wiąże się z koniecznością odpowiedzialnego podejścia i zachowania dużej ostrożności, niepoprawne obchodzenie się z materiałami niebezpiecznymi może mieć bowiem bardzo przykre konsekwencje dla ludzi i środowiska. Praca kierowcy może być jednak również przygodą. Warto zastanowić się, czy dla danej osoby stanowisko to będzie satysfakcjonujące i jeśli tak, zatrudnić się w zaufanej firmie, która zapewni także wymagane szkolenie i wsparcie w procesie zdobywania niezbędnych umiejętności.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz