Materiał Partnera

Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz lub architekta?

Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz lub architekta?

Praca architekta bywa bardzo często mylona z pracą projektanta wnętrz. Jednak jest pewna różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami. Owszem, architekt może być projektantem i na odwrót, jednak o ile ten drugi zajmuje się wykończeniem wnętrza, o tyle ten pierwszy ma za zadanie stworzyć jego projekt od samego początku.

Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz jest osobą odpowiedzialną za stworzenie projektu wnętrza danego lokalu. Zajmuje się on aranżacją przestrzeni dopasowując ją do potrzeb i gustów przyszłych użytkowników. Projektant tworzy wizualizację nie tylko lokali mieszkaniowych, ale też usługowych czy przemysłowych. Jego zadaniem jest skonstruować przestrzeń użyteczną i praktyczną. Musi pamiętać o każdym szczególe, który pojawia się na planie – czyli np. o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych czy też rozlokowaniu rur wodociągowych. Uwzględnia je przy swoim projekcie, aby nie kolidowały z przyszłym rozstawieniem np. mebli.


Projektanci najczęściej zatrudniani są do prac w lokalach, które są w stanie deweloperskim czyli wtedy, gdy poza betonem i gładzią nic nie ma. Projektant jest szczególnie przydatny osobom, które nie mają wyobraźni przestrzennej lub nie potrafią dobierać do siebie wielu różnych elementów. Projektant może być także dekoratorem, który ozdobi wnętrze mieszkania przyjemnymi dla oka dodatkami, takimi jak poduszki, koce, ozdobne figurki czy obrazy.

Architekt na cito!

Zakres prac architekta jest znacznie szerszy. Ma on bowiem za zadanie wymyślić całą konstrukcję, np. domu lub budynku publicznego, tj. biblioteka czy hala targowa, z uwzględnieniem nie tylko tego, gdzie będą się znajdować poszczególne pomieszczenia i jak będą przebiegać konstrukcje wodno-kanalizacyjne, ale również pamiętając o tym, ile rzeczy będzie się w danym miejscu znajdować i jak stabilna musi być konstrukcja.


Architekt tworzy plany architektoniczne i załącza je do dokumentacji z prośbą o zgodę na budowanie. Cała jego praca jest bardzo odpowiedzialna, gdyż musi spełniać wiele restrykcyjnych wymogów. Dlatego takimi pracami zajmują się całe zespoły, jak np. z Inwest-Bau Biura Projektowo-Budowlanego z Dębicy. Zatrudnienie specjalistów to wygodne i mądre rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu w pełni nadzorować przebiegu budowy i projektu, a przede wszystkim nie wiemy, jak uzyskać wszelkie niezbędne zgody. Specjaliści z biura zajmują się tym za nas, a my będziemy współuczestniczyć w tworzeniu naszego wymarzonego „M” lub lokalu usługowego będącego wizytówką naszego przedsiębiorstwa.


Jak więc widać czasem nie warto zastanawiać się, czy samemu damy radę. Lepiej jest zatrudnić zawodowca, który dokładnie zna prawo budowlane, a przede wszystkim wie, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej i będą dobrą inwestycją.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz