Materiał Partnera

Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?
Filtra oleju silnikowego w samochodzie ma za zadanie ograniczyć ilości zanieczyszczeń, dostających się do silnika. Należy go regularnie wymieniać. Pomoże to zapobiec wielu poważnym awariom. Na szczęście jest on wymieniany regularnie, razem z olejem silnikowym. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wymiany filtra paliwa, czy też filtra powietrza, a o te także trzeba zadbać.

Olej silnikowy

Wymiana oleju jest uzależniona od marki, modelu i rocznika auta. Częstotliwość wymiany powinna być opisana w instrukcji pojazdu. Najczęściej zalecana jest wymiana po piętnastu, do trzydziestu tysięcy kilometrów. Zależne jest to jednak także od poziomu eksploatacji pojazdu, długość tras, jakie nim pokonujemy, jak często samochód stoi np. na parkingu przez dłuższy czas, a nawet, jak często auto porusza się po nieutwardzonych drogach. To wszystko ma wpływ na zużycie zarówno oleju, jak i filtra.

Filtr oleju

Zadaniem filtru oleju jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń dostających się do silnika, razem z olejem silnikowym. Warto przy tym zaznaczyć, że później opisywany filtr powietrza, nie wychwytuje wszystkich zanieczyszczeń. Te na szczęście jeszcze mogą się zatrzymać właśnie na filtrze oleju. Dobór filtra oleju silnikowego jest uzależniony od producenta, który swój wybór opiera na konstrukcji silnika.

Filtr powietrza

Filtry powietrza mają bardzo ważne zadanie. Jakość powietrza, jakie dostaje się do silnika, niewątpliwie będzie wpływać na pracę silnika. Bez odpowiedniej filtracji powietrza, silnik nie będzie pracować prawidłowo, a jego elementy zaczną się szybko zużywać. Powietrze jest jednym z podstawowych elementów spalania, bez którego jest ono po prostu niemożliwe. Wymianę tego filtra najlepiej zlecić specjaliście, takiemu jak Automechanika Jarosław Piekara. Pan Jarosław prowadzi zakład w Krakowie, a w branży działa już od połowy lat 90. XX wieku. Jest to doświadczony mechanik, którego jakość usług potwierdzają liczni zadowoleni klienci. Zajmuje się On głównie samochodami takich marek jak Renault, Citroen, Peugeot. Bez względu na rodzaj usterki, usługi świadczone przez Pana Jarosława, są zawsze na najwyższym poziomie.

Wymiana filtru paliwa

Zadaniem filtru paliwa jest oczyszczenie paliwa, przed dostaniem się jego do układu. Te są znacznie groźniejsze dla silników diesla niż benzynowych. Jest to podyktowane rozwiązaniami, jakie są wykorzystywane przy obu typach silników. Sam filtr usytuowany jest pomiędzy pompą zasilającą, a wtryskiwaczami. Wymieniany powinien być po przebyciu od piętnastu, do pięćdziesięciu tysięcy kilometrów. Koszt filtru nie jest wysoki, a sama wymiana nie powinna przysporzyć większych kłopotów.

Opracowanie:
Kraków, Pocieszka 11a
tel. 601 414 028
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz