Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się rentgen zębów? Tłumaczą stomatolodzy z gabinetów DENTAL SERVICE

Kiedy wykonuje się rentgen zębów? Tłumaczą stomatolodzy z gabinetów DENTAL SERVICE

Rentgen zębów, czyli badania RTG to nic innego jak prześwietlenie lub zdjęcie rentgenowskie zębów, które pozwala na zdiagnozowanie różnych stanów zapalnych, a także poważnych schorzeń. Jest to bezinwazyjna metoda pozwalająca zajrzeć wewnątrz zęba, jednocześnie oceniając jego strukturę kanałów. Kiedy należy zatem wykonać RTG zębów? O tym opowiadają stomatolodzy z katowickiego pogotowia stomatologicznego DENTAL SERVICE.

Na czym polega RTG zębów?

Jak tłumaczą stomatolodzy z gabinetów DENTAL SERVICE, RTG zęba to badanie radiologiczne, które prześwietla jego strukturę za pomocą promieni rentgenowskich. Tym samym lekarz może ocenić zarówno stan zębów, jak i jego kanałów oraz tkanki kostnej żuchwy. Dodatkowo badanie RTG pozwala wykryć patologie w obrębie szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego.

Obecnie bezbolesne, bezinwazyjne dla pacjenta, a także niebywale dokładne badanie RTG stanowi ważną podstawę diagnostyki stomatologicznej, pomagając w szybkim wdrażaniu właściwych planów leczenia. Kiedy warto zatem wykonywać RTG zębów?

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Stomatolodzy z pogotowia stomatologicznego DENTAL SERVICE zdradzają, iż zdjęcia RTG zębów wykonywane są zarówno w diagnostyce różnych schorzeń, jak i w ramach swoistej profilaktyki dentystycznej. W drugim przypadku mowa o okresowym – najczęściej kilkuletnim – sprawdzeniu stanu zębów, kanałów i szczęki pacjenta, w celu wyeliminowania podejrzeń poważnych chorób. Co zaś z wykorzystaniem rentgena przed podjęciem decyzji o leczeniu?

Lekarze stomatolodzy zlecają wykonanie RTG zęba czy całej szczęki (badanie pantomograficzne zębów) najczęściej w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy, a także u pacjentów z brakiem związków zębowych. Rentgen jest też konieczny przy podejrzeniu zębów zatrzymanych, przy leczeniu ekstrakcyjnym tzw. ósemek oraz przy planowaniu zabiegów zaliczanych w zakres endodoncji. Przykładem jest leczenie kanałowe zębów. Ponadto stomatolodzy DENTAL SERVICE wykonują RTG zęba przed wstawianiem implantów, koronek i mostków, a także protez. Badanie zlecane jest również w przypadku nagłych urazów, kiedy pacjent korzysta z pomocy pogotowia stomatologicznego działającego w weekendy oraz w dni świąteczne (np. wybicie zęba, złamanie zęba z silnym bólem i podejrzeniem uszkodzenia kanału).

Co warto wiedzieć o RTG zęba przy leczeniu kanałowym?

Stomatolodzy z gabinetów DENTAL SERVICE zdradzają, iż szczególnym zastosowaniem nowoczesnej aparatury rentgenowskiej jest leczenie kanałowe zębów, których nie da się ratować tradycyjnymi metodami. To wtedy ultraczuła i dokładna technologia RTG pomaga wykonywać precyzyjne zabiegi usuwania zainfekowanej miazgi i zniszczonych korzeni zębowych. Nowoczesny mikroskop umożliwia oczyszczanie wnętrza struktury zęba oraz pomaga w wypełnianiu go specjalnym biozgodnym materiałem już podczas jednej wizyty w placówce.

Dodać też warto, że mikroskopy rentgenowskie są nieocenione przy leczeniu powikłań po wcześniej przeprowadzonym zabiegu endodontycznym, pozwalając między innymi na zamykanie sperforowanych korzeni. Nowoczesna aparatura przydaje się też przy okresowych kontrolach po leczeniu kanałowym, dzięki czemu stomatolog może zadbać o długotrwałe utrzymanie własnego zęba pacjenta w jamie ustnej, bez konieczności korzystania z pomocy implantologicznej lub protetycznej. 

Opracowanie:
Katowice, Krasińskiego 25A
tel. 32 256 29 85
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz