Artykuł sponsorowany

Kiedy wybrać się do warsztatu samochodowego?

Kiedy wybrać się do warsztatu samochodowego?

Mechanika pojazdowa zajmuje się kompleksową diagnostyką i usuwaniem usterek w samochodach. Najczęstszą przyczyną wizyt w serwisie jest właśnie zepsucie się pojazdu. Na drugim miejscu jest profilaktyka, czyli wymiana zużytych części. W profesjonalnym warsztacie można liczyć na pomoc doświadczonych pracowników. Dzisiaj podpowiemy, z jakich usług możesz skorzystać, aby zapobiec awarii na trasie.

Przegląd techniczny okresowy samochodu i wymiana oleju silnikowego

Jest on zalecany przez producenta samochodu. Nie jest obowiązkowy w świetle przepisów. Posiadacze nowych samochodów mają możliwość skorzystania z uprawnień gwarancyjnych. Przegląd  techniczny wykonywany jest wówczas w ASO (Autoryzowanym Serwisie). W przypadku wykrycia usterki jest ona usuwana w ramach zobowiązania producenta lub salonu, w którym kupiłeś auto. Jeśli masz starsze auto po gwarancji, to możesz jechać do dowolnego warsztatu samochodowego. Tam możesz wykonać diagnostykę stanu pojazdu.

W trakcie przeglądu technicznego komputer pokładowy zostanie podłączony pod oprogramowanie sprawdzające prawidłowość działania:

  • układu hamulcowego,
  • układu rozrządu,
  • silnika i elektroniki,
  • zawieszenia.

Dodatkowo mechanik zajmie się wymianą płynów eksploatacyjnych. Pamiętaj, że terminowa wymiana oleju silnikowego wpływa na żywotność jednostki napędowej. Odpowiada za smarowanie silnika.

Istotą wizyty w warsztacie mechaniki pojazdowej jest kompleksowa troska o sprawność samochodu. Przecież od jego stanu technicznego zależy bezpieczeństwo podróżowania. Specjaliści zalecają tego typu kontrolę przed wyjazdem w długą trasę, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wymiana zużytych części samochodowych i płynu hamulcowego oraz oleju przekładniowego zmniejszą ryzyko awarii.

Awaria i naprawa samochodu

Sytuacja, w której żaden kierowca nie chce się znaleźć, ale jak wiemy z doświadczenia każdemu może się przytrafić. Najmniej lubiane są awarie na trasie. Wówczas pozostaje wezwać pomoc drogową i odtransportować do serwisu mechanicznego.

TOP 5 przyczyn zepsucia auta wg RS-Serwis z Wrocławia:

  • awaria systemów elektronicznych,
  • zerwanie paska rozrządu lub rozciągnięcie łańcucha (typowe w Skodach z napędem na benzynę),
  • uszkodzenie turbosprężarki (np. w VW)
  • problemy z zawieszeniem,
  • usterka osprzętu w silnikach Diesla – EGR (Audi)

Współczesne samochody są bardzo nasycone układami elektronicznymi i mechanicznymi. Nie zawsze użyte do ich produkcji materiały są najwyższej jakości. Dlatego należy dbać o kontrolowanie stanu technicznego pojazdu i zapobiegać dużym kłopotom wymieniając na czas zużyte części i płyny eksploatacyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz