Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na rusztowania jezdne?

Kiedy warto zdecydować się na rusztowania jezdne?

Na niemal każdym placu budowy niezbędnie potrzebne będzie solidne rusztowanie – przyda się między innymi przy wykańczaniu elewacji. Obok typowych, statycznych rusztowań na rynku znajdziemy również tak zwane rusztowania jezdne. W jakich sytuacjach sprawdzą się one najlepiej, kiedy warto się zdecydować właśnie na nie? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Czym jest rusztowanie jezdne?

Rusztowanie jezdne, jak sama jego nazwa wskazuje, to rusztowania wyposażone w specjalne rolki, które umożliwiając przemieszczanie całej konstrukcji bez konieczności rozkładania go na pojedyncze części i składania z powrotem w miejscu docelowym. Zazwyczaj elementy rusztowań wykonywane są z aluminium – metalu jednocześnie lekkiego, wytrzymałego i odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe, między innymi wilgoć. Mobilność rusztowania jezdnego powoduje, że jest ono doskonałym kompromisem między standardowymi rusztowaniami oraz rozwiązaniami takimi jak drabiny czy podnośniki koszowe. Podesty rusztowań zapewniają wystarczającą ilość miejsca nie tylko dla pracowników, ale i niezbędnych im podczas pracy narzędzi i materiałów. Niestety, rusztowania jezdne mają również pewne wady – najważniejszą są ich niewielkie rozmiary w porównaniu do zwykłych rusztowań, które mogą pokryć bardzo duże powierzchnie budynków i sięgać wysokości wielu pięter.

Rusztowania jezdne w praktyce

W jakich sytuacjach rusztowania jezdne znajdują zastosowanie? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zakres prac nie wymaga stosowanie rozbudowanych, statycznych rusztowań.

- Rusztowanie jezdne sprawdzi się przykładowo do wykonywania miejscowych napraw i wykończenia elewacji budynku – mówi przedstawiciel firmy Euro-rusztowaniaZamiast zastawiać całą elewację rusztowaniami lub budować je w kilku wymaganych punktach, wystarczy zastosowań jedno rusztowanie, które możemy w dowolny sposób przemieszczać. Oszczędzamy w ten sposób czas. Rusztowania jezdne to również idealne rozwiązanie do zastosowania we wnętrzach budynków, a także w miejscach, gdzie ze względu na niekorzystne warunki środowiskowe, zwykłe stalowe rusztowanie narażone byłoby na korozję. Do takich miejsc zaliczamy między innymi wnętrza zakładów przemysłowych – rusztowanie może być w nich wykorzystane np. do wykonywania napraw lub przeglądów instalacji.

Z drugiej strony należy zaznaczyć, że rusztowanie jezdne jest całkowicie nieprzydatne w miejscach, gdzie podłoże jest nierówne, lub grząskie. Nie sprawdzi się zatem przy pracach przeprowadzanych na zewnątrz, na gołej ziemi podczas opadów deszczu – istnieje wtedy ryzyko utraty stabilności przewrócenia się konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz