Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na pełną księgowość?

Kiedy warto zdecydować się na pełną księgowość?
Pełna księgowość znacznie różni się od księgowości uproszczonej. Do jej prowadzenia upoważnione są spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i osoby fizyczne, których przychody nie przekraczają określonej kwoty netto. Sprawdźcie, kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie.

Kto podejmuje decyzję o wyborze księgowości?

Początkujący przedsiębiorca, na starcie swojej drogi do stworzenia intratnego biznesu, musi zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie dotyczące wyboru rodzaju księgowości. Decydować może pomiędzy małą a pełną (rozszerzoną) księgowością. Ta decyzja jest istotna, ponieważ będzie ona rzutować na całą przyszłość firmy.

Eksperci z biura rachunkowego Delta zauważają jednak, że czasem dana forma księgowości narzucona jest przez charakter jednostki gospodarczej. Przeważnie jednak decyzja należy do jej właściciela.

Czym jest „mała księgowość dla firm”?

Do prowadzenia małej księgowości dla firm, nazywanej też uproszczoną księgowością, są upoważnione spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, szkółki partnerskie, a także osoby fizyczne. Jest jednak tu pewien warunek – przychody netto za poprzedni rok obrotowy danej firmy nie może wynosić więcej, niż równowartość w złotówkach 1 200 000 euro. Przychody oblicza się, biorąc pod uwagę kurs średni NBP obowiązujący w dni 30 września.

Uproszczona księgowość to, jak sama nazwa wskazuje, dużo łatwiejsza forma pełnej księgowości dla firm. W jej skład wchodzą karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany.

Dla kogo pełna księgowość?

Nie da się ukryć, że prowadzenie pełnej księgowości w firmie jest bardzo skomplikowane i czasochłonne (szczególnie w porównaniu do małej księgowości). W jej przypadku, w księgach rachunkowych zapisuje się zarówno transakcje gotówkowe, jak i bezgotówkowe. Z tego powodu, taką formę księgowości powierza się pod opiekę wykwalifikowanej księgowej lub specjalistom z biura rachunkowego. Plusem tej formy księgowości jest duża ilość informacji, jaką dzięki niej można uzyskać na temat obecnego stanu i ogólnej kondycji firmy. Pełna księgowość daje więc możliwość reagowania na czas na nadchodzące zagrożenia oraz pozwala sprawniej ocenić ryzyko inwestycji.

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Są takie firmy, które są ustawowo zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy dana forma działalności zakłada zarządzanie wydzielonym majątkiem, przy zachowaniu kontroli ze strony właściciela i ewentualnych kontrahentów. Dobrym przykładem mogą być spółki z.o.o., w których kapitałem wypłaconym przez udziałowców ma zarządzać powołany zarząd. Ponadto, pełną księgowość muszą prowadzić też ci przedsiębiorcy, których przychody przekraczają 1,2 mln euro netto rocznie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz