Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie drewniane?

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie drewniane?

Ogrodzenie jest wizytówką każdego domu jednorodzinnego. To pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy naszych gości, dlatego warto zadbać, aby dobrze się prezentowała. Jeśli stawiasz na eleganckie rozwiązania, dobrym pomysłem będzie wybór ogrodzenia z drewna, które możesz połączyć także ze stalą lub kamieniem. To rozwiązanie z każdym rokiem staje się coraz popularniejsze.  

Czym charakteryzują się ogrodzenia drewniane?

Tradycyjne ogrodzenia drewniane są wykonywane z gotowych sztachet. W miastach częściej jednak stawia się ogrodzenia montowane z prześwitem, wykonane z desek, kantówek heblowanych lub profili elewacyjnych, które tworzą jednolitą ścianę odgradzającą posesję od ulicy.

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z drewna? Przede wszystkim pamiętajmy, że ogrodzenie powinno pasować do charakteru domu i ogrodu. Konstrukcje drewniane świetnie sprawdzą się zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Odpowiednio dobrane będą pasować do nowoczesnych i tradycyjnych domów. Doskonale podkreślą stylistykę pobliskiej aranżacji i będą trwałym zabezpieczeniem posesji. Zadbane i często konserwowane ogrodzenia drewniane wytrzymają w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Rodzaje ogrodzeń drewnianych

  • Ogrodzenia lamelowe - to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność. Ogrodzenia lamelowe zapewniają pełne zabezpieczenie przed widokiem z ulicy czy podwórka sąsiadów. Są dość masywne a dodatkowo stanowią uzupełnienie architektury i efektownie komponują się z aranżacjami ogrodowymi. Ich atutem jest również łatwość montażu. Ramy paneli lamelowych wkopuje się bezpośrednio w ziemię. Należy jednak zastosować metalowe okucia, które oddzielą drewno od wilgotnego podłoża. 
  • Ogrodzenia z desek - ogrodzenia tego typu często stosowane są ze względów estetycznych, jednak nie stanowią one zbyt dużej ochrony. Składają się one z szerokich, montowanych poziomo desek, które montuje się do wkopywanych w ziemię poziomych słupków. Konstrukcja impregnowana jest odpowiednim preparatem ochronnym.
  • Ogrodzenia sztachetowe - montowane najczęściej w aranżacjach naturalistycznych i rustykalnych. Składają się ze specjalnych przęseł wyposażonych w pionowo przymocowane deski, które montuje się bezpośrednio na drewnianych lub metalowych słupkach. Są one dość niskie - najczęściej osiągają od 120 do 150 cm wysokości.

Jakie drewno wybrać na ogrodzenie?

Ogrodzenia drewniane najczęściej wykonuje się z drewna iglastego. Jeśli zależy nam na dużej odporności na pleśń i grzyby, dobrym wyborem będzie modrzew. Częstym rozwiązaniem są również ogrodzenia z desek świerkowych. Jeśli chodzi o drzewa liściaste najbardziej wytrzymały jest dąb, który świetnie sprawdza się w kontakcie z gruntem i wodą.

Należy pamiętać, że deski z wymienionych gatunków wymagają zabezpieczenia przed i po montażu, dlatego istotne jest użycie chemii do drewna, która uchroni je przed pleśnią, kornikami czy grzybami. Jeśli nie chcemy zajmować się pielęgnacją, powinniśmy wybrać thermo drewno lub drewno egzotyczne, w przypadku których impregnacja nie jest konieczna, a olejowanie stosuje się jedynie w celu zachowania koloru drewna. Są one jednak dużo droższe i najczęściej dostępne jedynie na zamówienie.

Zalety i wady ogrodzenia drewnianego

Ogrodzenie drewniane nie tylko pięknie wygląda, ale również skutecznie chroni przed hałasem i wścibskimi sąsiadami. Jest też stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Jego największą zaletą jest fakt, że łatwo kompunuje się z różnymi materiałami użytymi do wykończenia elementów ogrodu. Płot z desek równie dobrze podkreśli elementy wykonane z cegły, kamienia, czy nawet zwykłego, szarego muru jak i z drewna. 

Ogrodzenia z drewna nie są jednak bez wad. Tego typu konstrukcje wymagają częstego konserwowania i dbania o kondycję ogrodzenia. Wybierając drewniane ogrodzenie, musimy pamiętać o jego zabezpieczeniu przed działaniem pleśni, grzybów czy warunków pogodowych, a także szkodników oraz o jego odnowie co kilka lat.
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz