Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu?

Kiedy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu?

Projekt architektoniczny domu powinien uwzględniać wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. Musi być też dostosowany do warunków zabudowy działki. Obecnie inwestorzy mogą skorzystać z jednej z dwóch możliwości nabycia tego typu planów – zdecydować się na gotowy „dom z katalogu” lub zapłacić za opracowanie projektu indywidualnego. Kiedy to drugie rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Wady i zalety gotowych projektów architektonicznych

Największą zaletą „domów z katalogu” jest krótki czas oczekiwania na projekt. Zwykle trafia on do inwestora już po kilku dniach od zapłaty, dzięki czemu można bezzwłocznie rozpocząć wszystkie działania związane z budową domu. Co więcej, nierzadko przyszli mieszkańcy mogą zobaczyć, jak będzie wyglądał ich dom po zakończeniu budowy, ponieważ ten sam projekt mógł już zostać zrealizowany przez innego inwestora. Nie da się też zaprzeczyć, że gotowe projekty architektoniczne są dużo tańsze niż te opracowywane na zamówienie. Ma to jednak swoje wady. Jakie? Konieczność adaptacji projektu do warunków lokalnych, co pociąga za sobą dodatkowe koszty i przymus pójścia na pewne kompromisy. Gotowy projekt domu nigdy nie będzie w 100% odzwierciedlał potrzeb i upodobań mieszkańców, ale też nie wszyscy inwestorzy tego oczekują.

Kiedy warto zapłacić za wykonanie projektu indywidualnego?

Jak informuje inżynier budownictwa z Biura Projektowego w Drawsku Pomorskim – indywidualny projekt domu to projekt stworzony według potrzeb inwestora. Dzięki takiemu opracowaniu można wybudować dom marzeń – z krytym basenem, biblioteką ukrytą za ruchomą ścianą czy zjeżdżalnią zamiast schodów. Dobry architekt zrealizuje nawet najbardziej nietypowe pomysły. Indywidualny projekt domu nie jest jednak rekomendowany tylko tym osobom, które pragną, by ich dom wyróżniał się oryginalną bryłą i rozkładem wnętrz. Wybór takiego planu zalecany jest w przypadku:

  • zakupu działki budowlanej o nietypowym kształcie (wąskiej, ciasnej, położonej na spadku)

  • chęci wybudowania ultranowoczesnego domu naszpikowanego automatyką (inteligentny dom, dom pasywny),

  • gdy warunki geotechniczne lub zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego uniemożliwiają zakup gotowego projektu architektonicznego.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Koszt wykonania projektu indywidualnego ustalany jest jednostkowo. Wszystko zależy od metrażu domu oraz ukształtowania terenu, na którym miałby stanąć budynek. Ważny jest także stopień skomplikowania projektu. Inaczej architekt wyceni jednopiętrowy dom o prostej bryle, a inaczej stylizowaną na dawne lata rezydencję o podobnej powierzchni. Osoby decydujące się na projekt indywidualny muszą pamiętać o tym, że jego wykonanie może zająć kilka miesięcy. Warto więc zgłosić się na konsultację z architektem odpowiednio wcześniej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz