Materiał Partnera

Kiedy warto zainwestować w projekt wykonawczy?

Kiedy warto zainwestować w projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy, to ostateczny projekt przed realizacją danej budowy. Opracowuje się go na podstawie projektu budowlanego. Projekt ten ma zawierać nawet najdrobniejsze detale dotyczące danej budowy – w związku z tym nazywany jest również projektem technicznym. Znajduje on zastosowanie w architekturze bądź w instalacjach czy konstrukcjach. Przy jakich konkretnie obiektach konieczny jest projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy określa wszystko, co będzie się działo na placu budowy – od materiałów jakie zostaną użyte, po metody budowy każdego szczegółu konstrukcji. Określa również, jakie urządzenia i maszyny zostaną wykorzystane do poszczególnych zadań. Dzięki uszczegółowieniu każdego elementu budowy, za pomocą projektu wykonawczego można dokładnie prześwietlić koszty budowy, na co nie pozwala sam projekt budowy. Jakie jeszcze korzyści daje zamówienie projektu wykonawczego?

Czy inwestycja w projekt wykonawczy jest opłacalna?

Projekt wykonawczy nie jest niezbędny przy każdej budowie (na przykład nie jest obowiązkowy przy budowie domu jednorodzinnego). Ponadto cena projektu wykonawczego nie należy do najniższych. Jednak, jak wypowiada się ekspert z firmy Wiesław Nizioł Projekty budowlane przy kosztach budowy, np. domu jednorodzinnego gdzie mówimy o kosztach rzędu kilkuset tysięcy, cena projektu wykonawczego nie wydaje się już tak wysoka. W takiej sytuacji projekt wykonawczy okaże się inwestycją, która szybko się zwróci, jako że projekt ten uwzględnia m.in. materiały dla wykończeń, kolory ścian, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne i inne elementy.

Jeżeli inwestor chciałby sam zaprojektować wykończenie domu, instalacje elektryczne i inne elementy, mógłby ponieść koszty wyższe niż gdyby zlecił tę pracę biurowi projektowemu. Przede wszystkim, zlecając pracę profesjonalistom, eliminujemy wszelki błędy, których naprawa (np. w przypadku instalacji elektrycznych) mogłaby nas sporo kosztować.

Projekt wykonawczy zlecony profesjonalistom z biura projektowego, ma wiele zalet, warto jednak zwrócić uwagę na doskonałe dopasowanie każdego poszczególnego elementu budynku. Z pomocą projektu technicznego budynek zostanie stworzony w myśl jednej koncepcji i wszystkie szczegóły będą ze sobą harmonijnie współgrały.

Kto ma stworzyć projekt wykonawczy?

Za przygotowanie projektu odpowiada biuro projektowe, które musi wybrać inwestor. Wybierając biuro, należy wziąć pod uwagę doświadczenie. Warto też zapoznać się z realizacjami danego biura – takie przykłady najlepiej świadczą o fachowości specjalistów. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Oczywiście cena też będzie pewnym kryterium, jednak mówiąc usługach jak projekt wykonawczy cena z pewnością nie powinna być decydującym czynnikiem.

Opracowanie:
Tomaszów Lubelski, Kościuszki 79
tel. 84 664 34 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz