Artykuł sponsorowany

Kiedy warto używać wkładek ortopedycznych?

Kiedy warto używać wkładek ortopedycznych?

Zadaniem wkładek ortopedycznych jest nie tylko podniesienie komfortu chodzenia, ale przede wszystkim zapobieganie chorobom stóp oraz ich leczenie. Prawidłowo dobrane wkładki pozwalają na pozbycie się bólu w różnych częściach ciała, wynikającego najczęściej z różnego rodzaju wad postawy. Niewłaściwie rozłożone obciążenie negatywnie wpływa na kręgosłup, kolana czy biodra. To właśnie takie dysfunkcje korygują wkładki ortopedyczne. Kiedy warto je stosować?

Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne to sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony dla osób w każdym wieku, cierpiących z powodu wad stóp lub chcących im zapobiec. Produkt ten korzystnie wpływa nie tylko na kończyny dolne, ale też na cały organizm, dlatego zdecydowanie warto je nosić. Ortopedzi polecają korzystanie z nich szczególnie dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat – ich stawy i więzadła są wciąż plastyczne i łatwiej jest korygować ewentualne wady. Wkładki ortopedyczne dostępne w ofercie sklepu medycznego Sezam w Gdańsku są również odpowiednie dla osób starszych, zwłaszcza ze zdeformowanymi stopami.

Sprzęt pomaga odciążyć bolące miejsca i zredukować dolegliwości dotykające stawy i kręgosłup. Również dorośli mogą nosić wkładki w celu ograniczenia rozwoju wad stóp. Schorzenia, w których leczeniu noszenie wkładek ortopedycznych stanowi podstawę, to najczęściej różne odmiany płaskostopia – podłużne, poprzeczne i podłużno-poprzeczne. Poleca się je także osobom z ostrogą piętową. Wkładki zwiększają komfort poruszania się i niwelują ból występujący nie tylko w stopach, ale też w innych częściach układu ruchu.

Wkładki ortopedyczne dostosowane do konkretnych schorzeń

W zależności od rodzaju wady lekarz zaleca noszenie różnych rodzajów wkładek ortopedycznych. Jednym z nich są wkładki na płaskostopie – zapewniają one stopom odpowiednie oparcie i spowalniają ruchy stawów. Inny sprzęt stosuje się w leczeniu stóp wydrążonych, gdzie najważniejsze jest przeniesienie siły nacisku na śródstopie i pięty. Wyróżnia się także wkładki stabilizujące supinujące i pronujące. Ich zadaniem jest podparcie pięty i pomoc w jej prawidłowym stawianiu. Kolejnym rodzajem wkładek ortopedycznych są te przeznaczone do leczenia haluksów – umożliwiają prawidłowe ułożenie wykrzywionej kości śródstopia i skorygowanie odchylenia dużego palca. Aby wkładki były skutecznym wsparciem w leczeniu i profilaktyce chorób stóp, ich dobór należy zawsze konsultować z lekarzem po wykonaniu niezbędnych badań i postawieniu diagnozy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz