Artykuł sponsorowany

Kiedy warto przeprowadzić inwentaryzację budowlaną?

Kiedy warto przeprowadzić inwentaryzację budowlaną?

Inwentaryzacja budowlana jest szczegółowym przedstawieniem stanu budynku, mającego zostać poddanym przebudowie lub rozbudowie. Wymagana ona jest także w przypadku niewielkich modyfikacji polegających na wprowadzeniu nowego podziału pomieszczeń. Na bazie tej dokumentacji opracowywany jest projekt przebudowy. Ponadto zastępuje ona zatwierdzony projekt budowlany, który stanowił podstawę do wybudowania domu. 

Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji w starym budownictwie

Prawo budowlane wymaga sporządzenia inwentaryzacji budowlanej w sytuacjach, kiedy planowany jest remont domu, połączony z jego rozbudową, ale także wymiana dachu oraz zmiana liczby otworów okiennych i drzwiowych. Szczególnie istotne jest to w przypadkach starych obiektów, które mogą wymagać znacznych ingerencji w fundamenty. 

Inwentaryzacja techniczna przy okazji sprzedaży domu

Inwentaryzacją budowlaną przeprowadza się również w celu wykazania szczegółowego stanu technicznego budynku, wymiany instalacji czy wydzielaniu nowych przestrzeni użytkowych, lokali mieszkalnych pod wynajem itp. Wykonuje się ją również przy okazji wystawiania domu na sprzedaż. W tych przypadkach nie jest ona jednak nakazana prawem, tłumaczą pracownicy Biura usług projektowo-budowlanych ITF. Warto także wystąpić o inwentaryzację budowlaną w przypadku kupna domu. Pozwoli ona ocenić techniczny stan budynku oraz zaplanować ew. remont. Odpowiedzialność za jej przygotowanie leży po stronie właściciela. 

Co powinno znajdować się w inwentaryzacji?

Inwentaryzacja budowlana powinna zawierać opis techniczny uwzględniający wymiary budynku, liczbę kondygnacji oraz informacje o jego przeznaczeniu, charakterze oraz lokalizacji. Powinny się w niej także znajdować dane na temat wykorzystanych w projekcie materiałów budowlanych. Zasadnicza część dokumentacji składa się z rzutów działki w skali 1:500 z naniesionym budynkiem, zwymiarowane rzuty wszystkich kondygnacji razem z instalacjami, przewodami kominowymi itp. Dokumentacja techniczna musi zostać uzupełniona fotografiami ilustrującymi wygląd budynku. Powinna ona zostać dostarczona zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz