Materiał Partnera

Kiedy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Kiedy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Mniejsi i więksi przedsiębiorcy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki muszą skrupulatnie prowadzić księgowość i płacić podatki i składki w należnym wymiarze. Zdarza się też, że niekiedy potrzebują oni wsparcia, jeżeli chodzi doradztwo w zakresie kwestii podatkowych. Rozwiązaniem są usługi oferowane przez biura rachunkowe. Ich pomoc jest nieoceniona dla większości firm.

Prowadzenie księgowości firmy

Nie wszystkie firmy mają własne działy księgowości. W przypadku małych przedsiębiorstw zdecydowanie lepszym oraz generującym mniejsze koszty rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Biuro takie zajmie się prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy księgowości pełnej. W ramach świadczonych usług jego pracownicy przygotują także deklaracje Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Biuro rachunkowe może zająć się również obsługą płacowo-kadrową firmy. W związku tym będzie ono odpowiedzialne za naliczanie wymiaru wynagrodzeń, zasiłków czy urlopów. W tym celu będzie prowadziło korespondencję i kontaktowało się w imieniu przedsiębiorcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy z urzędami skarbowymi.

Usługi biur rachunkowych są dedykowane wszystkim osobom, które liczą na kompleksową obsługę swojej firmy i to bez konieczności tworzenia działu księgowego. Prawidłowe rozliczanie podatków, dbałość o kwestie kadrowe oraz terminowe sporządzanie deklaracji to tylko klika z zalet z nawiązania współpracy z biurem” – mówi ekspert z firmy ADF Lidmar.

Pomoc w kwestiach podatkowych

Biuro rachunkowe, oprócz prowadzenia księgowości firmy, często zajmuje się działalnością doradczą. Dlatego też z jego usług zawsze warto skorzystać wtedy, kiedy pojawiają się wątpliwości co do wymiaru czy sposobu płacenia podatków. Księgowi potrafią także zaproponować rozwiązania, które zoptymalizują prowadzenie rachunkowości w firmie, co realnie przełoży się na jej rentowność.

Zadaniem pracowników biur rachunkowych jest sporządzanie opinii po wcześniej analizie sytuacji finansowej, udzielanie rad, a także wyjaśnianie przedsiębiorcy niezrozumiałych dla niego kwestii. W przypadku jakichkolwiek problemów będą także reprezentowali swojego zleceniodawcę w postępowaniu administracyjnym przed organami finansowymi.

Przepisy a podatki w firmie

Biura rachunkowe oferują także usługę audytów podatkowych oraz audytów kadr i płac. Można z niej skorzystać, kiedy przedsiębiorstwo spodziewa się kontroli ze strony Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. Specjaliści szybko przeanalizują całą dokumentację oraz wskażą ewentualne nieprawidłowości. Zaproponują zmiany i nowe rozwiązania, które wyeliminują ryzyko mandatów oraz kar za zaistniałe niedopatrzenia czy błędy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz