Artykuł sponsorowany

Kiedy usunięcie zębów mlecznych u dziecka jest konieczne?

Kiedy usunięcie zębów mlecznych u dziecka jest konieczne?

Statystyki dotyczące zdrowia zębów polskich dzieci biją na alarm. Monitoring Stanu Zdrowia Jamy Ustnej ustalił, że co drugi trzylatek ma już problemy z próchnicą. Czasem jest ona już tak zaawansowana, że jedyne co może zrobić stomatolog to usunąć chory ząb. Zaniedbanie higieny jamy ustnej u dzieci wynika najczęściej z błędnego przekonania rodziców, że o zęby mlecznie nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Jaką rolę pełnią mleczaki? Kiedy konieczna jest ich ekstrakcja?

Zęby mleczne- do czego służą?

Zęby mleczne pojawiają się u dzieci z naturalnej potrzeby, gdyż szczęki kilkulatka są jeszcze zbyt małe, aby pomieścić komplet zębów stałych. Narzędzia do żucia są przecież niezbędne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów stałych. Zęby mleczne przyczyniają się także do prawidłowego rozwoju kości szczęki, a tym samym przygotowują organizm na pojawienie się swoich stałych zamienników. Popularna jest opinia, że przedwczesna utrata zęba mlecznego to nic złego, co jest sprzeczne z obecną wiedzą stomatologiczną. Doświadczeni dentyści podejmą wszelkie kroki mające na celu uchronienie chorego mleczaka przed usunięciem. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że utrata takiego zęba może nieść za sobą przykre konsekwencje w przyszłości.

Konsekwencje wczesnej utraty zębów mlecznych

Jak informuje dentysta z gabinetu stomatologicznego Clident w Gdańsku – wczesna utrata zębów mlecznych może doprowadzić do zaburzeń gryzienia. Na dziąśle tworzy się wówczas pusta przestrzeń, do której sukcesywnie przemieszczają się sąsiednie zęby, co może powodować wady zgryzu, które u dzieci są trudne do skorygowania. Brak zębów odpowiada także za zaburzenia rozwoju aparatu szczękowo-twarzowego. W wyniku ekstrakcji mleczaka tkanka kostna nie jest wystarczająco obciążona, co spowalnia jej wzrost. Ponadto działania tego typu mogą prowadzić do problemów z układem trawiennym, zaburzeń mowy i wytworzenia się u dzieci bariery psychologicznej, związanej z trudnościami w komunikowaniu się z rówieśnikami.

Kiedy ekstrakcja zębów mlecznych jest konieczna?

Niestety zdarzają się sytuacje, w których usunięcie zęba mlecznego jest jedynym sensownym wyjściem z sytuacji. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest zaawansowana próchnica, która nie pozostawia miejsca na odbudowę korony zęba. Ekstrakcja zalecana jest również przy zapaleniu miazgi zęba, jeżeli istnieje ryzyko, że dojdzie do jego martwicy. Zabieg tego typu wykonuje się także przy późnej resorpcji korzenia zęba i w przypadku, gdy luźny mleczak uniemożliwia dziecku jedzenie lub powoduje dyskomfort.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz