Artykuł sponsorowany

Kiedy umowę darowizny przygotowuje się w formie aktu notarialnego?

Kiedy umowę darowizny przygotowuje się w formie aktu notarialnego?

Obowiązujące przepisy jednoznacznie definiują pojęcie darowizny. Przekazywanie własności do konkretnych przedmiotów, nieruchomości czy innych dóbr, nierzadko wymaga sporządzenia stosownej umowy. Tę natomiast przygotować można, lub niekiedy nawet trzeba, w formie aktu notarialnego. W jakich zatem dokładnie przypadkach dobrze jest udać się z umową darowizny do notariusza?

Umowa darowizny w przypadku nieruchomości

Bardzo często przedmiotem darowizny są nieruchomości. W przypadku przekazania prawa własności do danego obiektu czy lokalu, niezbędne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Na darczyńcy spoczywa obowiązek dostarczenia notariuszowi najważniejszych dokumentów: dowodu własności danej nieruchomości, a także odpisu z księgi wieczystej. Do prawidłowego sporządzenia darowizny w formie aktu notarialnego wymagane są też wypisy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i ewidencji gruntów.

Konieczne jest również potwierdzenie tożsamości przez darczyńcę przed notariuszem. Dopiero po spełnieniu wymogów formalnych możliwe jest przygotowanie wspomnianego aktu notarialnego. Zajmie się tym Kancelaria Notarialna Jana Grochowicza, która udzieli też wszelkich niezbędnych porad w zakresie darowizny i nie tylko. Co ciekawe, darować można także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nie tylko jednak nieruchomości są przedmiotem darowizn – kiedy jeszcze umowy tego typu sporządzić warto w formie aktu notarialnego?

Czy darowizna w formie aktu notarialnego to obowiązek?

Choć w kilku przypadkach (najczęściej dotyczących mienia o wysokiej wartości) umowę darowizny należy przygotować jako akt notarialny, to w większości sytuacji nie jest to wymagane. Warto jednak w tym celu odwiedzić notariusza np. przy darowaniu samochodu, sprzętów elektronicznych czy cennej biżuterii. Umowa darowizny w formie aktu notarialnego nie jest w tym wypadku obowiązkiem, jednak pomaga uporać się z ewentualnymi wątpliwościami np. przy sprzedaży poszczególnych dóbr.

Notariusz będzie w stanie udzielić także porad odnośnie praw, jakie przysługują darczyńcy. Może on przy umowie darowizny żądać od obdarowanego np. wypełnienia stosownego polecenia. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, możliwe jest odwołanie darowizny. Takie działanie jest też uzasadnione w sytuacji, gdy zmiana sytuacji życiowej i majątkowej darczyńcy spowoduje konieczność dalszego posiadania przedmiotu darowizny celem zaspokojenia podstawowych potrzeb. Sytuacje związane z przekazaniem praw własności w takiej formie bywają zatem dość zawiłe – wątpliwości w tym zakresie rozwieje jednak notariusz.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Barlickiego 13 lok. 4
tel. 33 821 79 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz