Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy? Logo Rytm PauLina

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy? Logo Rytm PauLina

Prawidłowy rozwój mowy dziecka ma olbrzymie znacznie dla jego ogólnego rozwoju społecznego oraz intelektualnego. Negatywny wpływ wad wymowy można bowiem zauważyć przy nauce szkolnej, a także w dorosłym życiu. Im szybciej dana nieprawidłowość zostanie wyeliminowana, tym lepiej. Logopedzi są przygotowani dzisiaj na pomoc dzieciom nawet w bardzo złożonych przypadkach. Zaburzenia mowy – co warto wiedzieć – w wielu przypadkach można całkowicie wyeliminować. Kiedy zatem udać się z dzieckiem do gabinetu logopedycznego?

Niepokojące objawy

Rodzice dzieci powinni szczególnie zwracać uwagę na rozwój mowy swojego dziecka. Nie powinni przyzwyczajać ich do złych form leksykalnych różnych słów, a także innych nieprawidłowości. Muszą również zwracać uwagę na sposób oddychania pociechy przy mówieniu oraz na to, jak szybko jego kompetencje w tym zakresie wzrastają. Przyjmuje się bowiem, że pierwsze symptomy problemów  z wadą wymowy mogą pojawić się już po zakończeniu gaworzenia przez niemowlę. Do gabinetów logopedycznych trafiają zatem nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale nawet trzylatkowie.

Jakie są zatem główne niepokojące objawy, na które rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz nauczyciele powinni zwracać uwagę? Przede wszystkim wady wymowy objawiają się wśród najmłodszych pacjentów niepowtarzaniem sylab. Złe jest również nawykowe mówienie przez nos, zadyszka podczas rozmowy, brak przejawiania zainteresowania mową, wysuwanie języka podczas artykulacji, ślinienie się podczas mowy czy zamienianie głosek dźwięcznych na bezdźwięczne. Inne objawy można zatem zaobserwować przy dziecku trzyletnim, a inne przy pięciolatku. Dzieci w wieku szkolnym mogą zaś borykać się z nabytymi wadami wymowy.

Rodzaje wad wymowy i ich przyczyny

Wady wymowy u dzieci mogą dotyczyć seplenienia, rerania (nieprawidłowa realizacja głosek) czy też jąkania. Przykład wad jest zaś znacznie więcej. Jak one jednak powstają? Badania potwierdzają, iż mogą mieć one różne podłoże. Wyróżnia się wady wymowy psychosomatyczne czy też nabyte. Często dochodzi do ich rozwoju przez nieprawidłową budowę i funkcjonowanie narządu słuchu, zmianę anatomiczną aparatu artykulacyjnego czy też przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnymi pacjentami logopedów są zaś dzieci autystyczne, dzieci z zespołem Downa oraz Aspergera.

Podkreślić warto zatem, że przed podjęciem terapii ważne jest dobre zdiagnozowanie. Nie tylko zajmuje się tym logopeda. Niekiedy zleca on wizytę u laryngologa czy też neurologa i psychologa dziecięcego. Czy warto zaś podejmować walkę? Odpowiedź brzmi: tak! Tysiące dzieci w Polsce oduczanych jest nieprawidłowej wymowy głoski „r”. Skutecznie walczyć można również z jąkaniem!

Terapia u logopedy

Terapia wady wymowy zawsze jest dopasowana do wieku pacjenta, rodzaju problemu, zaangażowania dziecka, a także wielu innych czynników. Logopeda stara się, by dziecko nie tylko uczyło się nowych przyzwyczajeń w zakresie mowy, ale także by podczas wizyt się nie nudziło. Terapia oparta jest często o wykorzystanie interaktywnych zabaw oraz ciekawych dla dzieci sprzętów. Logopeda wdraża ćwiczenia słuchu muzycznego, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia mowy rytmicznej oraz gestów umownych. Ważne są również ćwiczenia dykcyjne, metoda wyszukiwania słów kluczowych czy uczulanie miejsc artykulacji. Często logopedzi stosują również terapie relaksacyjną, metodę wokalistyczną oraz metodę ośrodków pracy. Ważne jest także pracowanie nad prawidłowym oddechem, motoryką ciała i kinestezją narządów mowy. O to dba podczas zajęć logopeda z firmy Logo Rytm PauLina.

Tacy specjaliści posiadają w swoich gabinetach wiele specjalistycznych narzędzi. Pomocami logopedycznymi są schematy głosek, rentgeneogramy, labiogramy, różne zabawki i przedmioty, plansze, zbiory wyrazów i zdań, a także specjalnie przygotowane opowiadania, teksty piosenek, wiersze i zgadywanki. Chętnie wykorzystywane są też narzędzia interaktywne np. na tablecie, które można później wykorzystać w ćwiczeniach w domu. 

Firma Logo-Rytm PauLina specjalizuje się w logopedii oraz rytmice. Siedziba firmy mieści się w województwie śląskim, w Sosnowcu. Właścicielką firmy jest Paulina Boroń, absolwentka studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych z rytmiki, logorytmiki, logopedii i oligofrenopedagogiki. Oferuje indywidualne zajęcia dla dzieci z problemami wymowy.Posiada rozległą wiedzę i świetne przygotowanie do pracy. Znakiem rozpoznawczym firmy jest empatia oraz doskonałe podejście do dzieci. Logo-Rytm PauLina prowadzi także szkolenia dla nauczycieli, obejmujące rytmikę, taniec, logorytmikę oraz logopedię.

Opracowanie:
Sosnowiec, Zielona 15 lok. 3
tel. 510 786 377
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz