Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się po pomoc do prawnika?

Kiedy udać się po pomoc do prawnika?

Pomoc prawnika okaże się nieodzowna w wielu problematycznych sytuacjach. Do takiego specjalisty zgłaszają się osoby, którym zależy na właściwym przebiegu sprawy spadkowej, rozwodowej, podatkowej itd. Często chodzi również o udzielenie porady w zakresie skomplikowanych czynności legislacyjnych. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika i jaki jest zakres jego działań?

W jakich sytuacjach niezbędna będzie pomoc prawnika?

Wiele osób na co dzień nie ma styczności z przepisami, orzeczeniami i kodeksami. Odpowiedzi na skomplikowane zagadnienia legislacyjne można oczywiście poszukiwać we własnym zakresie, ale jedynie prawnik będzie w stanie udzielić poprawnej i rzetelnej porady.

Podpisywanie umów (współpracy, o kupno nieruchomości, o pracę) , kwestie kadrowo-płacowe, ewentualny zatarg ze sprzedającym – prawo dotyczy każdej osoby. Podejmowanie niewłaściwych z punktu widzenia legislacyjnego działań może prowadzić do różnych konsekwencji.

Stały kontakt z kancelarią powinni mieć przede wszystkim przedsiębiorcy. Z kolei prywatne osoby mogą zgłaszać się do prawnika w razie wystąpienia wątpliwości natury prawnej.

Zakres pomocy prawnej

Prawo dzieli się na różne dziedziny. W zależności od tego, z jakim podmiotem ma się do czynienia i jaki jest charakter sprawy, problem trzeba rozpatrzyć w oparciu o określone kodeksy.

Najczęściej do kancelarii zgłaszają się klienci oczekujący wsparcia z zakresu:

  • prawa rodzinnego,
  • prawa cywilnego,
  • prawa pracy,
  • prawa gospodarczego,
  • prawa podatkowego,
  • prawa administracyjnego.

Warto podkreślić, że prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach. Tak więc jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zapoznać się z informacjami na stronie internetowej wybranej kancelarii prawnej.

Jeśli chodzi o zakres czynności prawnika, to taki specjalista pomaga wypełniać wnioski, zbiera przydatną dokumentację, a przede wszystkim zajmuje się pozwami sądowymi
i pismami procesowymi.
Takie działania znacząco przekraczają kompetencje osoby nieposiadającej przygotowania prawniczego.

Ponadto prawnik występuje w sądach i urzędach w imieniu mocodawcy. Dzięki temu osoba zainteresowana nie musi tracić energii na zajmowanie się sprawami, w których się nie specjalizuje i mogłaby na przykład nieumyślnie popełnić błąd.

Poradnictwo prawne – dlaczego warto?

Jak tłumaczy ekspert z Kancelarii Prawnej Aleksander Bolko i Adam Ostaszewski: „Warto mieć na uwadze słynną maksymę prawniczą: „nieznajomość prawa szkodzi”. W przypadku zawarcia niekorzystnej umowy lub udzielenia zgody na nielegalne działanie, to na osobie decyzyjnej będzie spoczywał ciężar odpowiedzialności”.

Większość osób nie jest świadomych, jakie obostrzenia zawarte są w ustawach i kodeksach. Jest to szczególnie problematyczne w kontekście dynamicznych zmian legislacyjnych w kraju. Prawo wciąż ewoluuje i wciela się coraz to nowe przepisy. Zarówno ich treść, jak i interpretacja, mogą być niejasne. Tymczasem konsekwencje wynikające z niezrozumienia przepisów lub z nieświadomości ich obowiązywania dotyczą wszystkich obywateli. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać z usług prawnika.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz