Artykuł sponsorowany

Kiedy tereny podlegają rekultywacji?

Kiedy tereny podlegają rekultywacji?

Rekultywacja jest sposobem na przywrócenie wartości użytkowej gruntom zdegradowanym i zdewastowanym. Proces ten daje drugie życie terenom, na których np. była prowadzona działalność przemysłowa lub dokonywano wydobycia kopalin. Niekiedy rekultywację gruntu przeprowadza się również na terenach, których wartość użytkowa znacząco się obniżyła na skutek np. odwodnienia i erozji. Kiedy tereny podlegają rekultywacji? Na czym ona polega? Wyjaśniamy.

 

Co warto wiedzieć o rekultywacji gruntów?

 

Rekultywacja gruntu to, w znacznym uproszczeniu, proces mający na celu przywrócenie danemu terenowi wartości użytkowej, co pozwala na jego ponowne wykorzystanie np. w celach rolnych lub budowlanych. Rekultywacji gruntu dokonuje się w kilku przypadkach. Jedną z najczęstszych przyczyn rekultywacji jest degradacja terenu, na którym prowadzona była różnego rodzaju działalność przemysłowa, która doprowadziła do zanieczyszczenia lub skażenia gleby, wpłynęła na ukształtowanie terenu, a także spowodowała szkody środowiskowe np. zanik roślinności na skutek skażenia lub odwodnienia terenu. Rekultywacją gruntu zajmują się profesjonaliści, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiednimi maszynami, bo proces rekultywacji uwzględnia m.in. wymianę gruntu. Firmą, która specjalizuje się w robotach ziemnych, podejmując się fachowej rekultywacji gruntu, jest np. firma Artimex.

 

Kiedy przeprowadza się rekultywację gruntów?

 

Rekultywację najczęściej przeprowadza się w momencie, gdy zaprzestana zostaje działalność przemysłowa. Rekultywacja gruntu może zostać rozpoczęta, gdy całość lub część terenu przemysłowego ulega wyłączeniu z użytkowania. Zdarza się, że rekultywacja jest niezbędna ze względu na pogorszenie się parametrów gleby na skutek działania np. erozji lub innych czynników, co uniemożliwia użytkowanie gruntu zgodnie z jego przeznaczeniem. Rekultywację rozpoczyna się, gdy dochodzi do degradacji lub dewastacji terenu na skutek działania człowieka bądź niezależnych od niego czynników.

Rekultywacja gruntu może uwzględniać m.in.:

  • wymianę zanieczyszczonej lub skażonej ziemi i jej utylizację,

  • równanie terenu,

  • działania mające na celu poprawę warunków fizyko-chemicznych gleby,

  • wykonanie odwodnienia,

  • odtworzenie roślinności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz